Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
133.357
-0.77%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  Almanya'yı karıştıran benzetme

  Almanya'da Merkel için yapılan benzetme yeni bir tartışma başlattı.
  • 21.12.2012 - 14:58
  Almanya'yı karıştıran benzetme

  Almanya yı karıştıran benzetme #1

  Alman Hastalık Kasası Hekimleri Birliği Başkanı Andreas Köhler'in Berlin'deki bir Noel davetinde, Başbakan Angela Merkel'i Nazi diktatörü Adolf Hitler ile aynı kefeye koyan sözler sarf etmesi başkentte geniş yankı buldu.

  Die Welt gazetesinin verdiği habere göre Köhler yaptığı konuşma sırasında, "Avrupa tarihini belirleyen temel çizginin, bu kıtada yaşayanların kendi küçük bağımsız uluslarını sevdiği ve siyasetçilerin de hep bunları birleştirmeye çalıştığı yönünde olduğuna neredeyse herkes hemfikir. Avrupa'yı birleştirmeye çalışan Jül Sezar, Büyük Karl (Şarlman), Napolyon, Adolf Hitler ve Angela Merkel'in de aralarında yer aldığı liste çok uzun. Ancak birleştirme girişiminin her seferinde başarısızlığa uğramasının altında yatan neden çok açık: Burada yaşayan hiç kimse birlikte ve aynı Avrupa evinin içinde yaşayabileceğini düşünmüyor." ifadelerine yer verdi.

  "SARHOŞ OLDUĞU İÇİN Mİ BÖYLE KONUŞTU?"

  Ancak KBV'nin Noel kutlamasına katılan çalışanların ve siyasilerin KBV Başkanı Köhler'in sarf ettiği sözlerden hoşnut kalmadığı öğrenildi Die Welt gazetesine konuşan bazı çalışanlar Köhler'in aynı cümle içinde Hitler'in peşi sıra Merkel'i zikretmesiyle birlikte salonda duyulabilir şekilde fısıldaşmaların yükseldiğini belirtti. Geceye davetli olarak katılan siyasiler ise Andreas Köhler'in bu ifadeleri muhtemelen konuşmasını yapmadan önce aşırı alkol alması nedeniyle sarf ettiğini belirtiyor.

  KÖHLER: SİYASİ AMAÇ GÜTMEDİM

  Geceyi skandalın eşiğine getiren KBV Başkanı Köhler daha sonra Bild.de'ye yaptığı açıklamada ise, "Hayır, amacım ve hedefim asla Sayın Merkel'i, Adolf Hitler ile aynı kefeye koymak değildi. Gecede yaptığım konuşmada KBV yöneticileri ile Avrupa ülkeleri arasındaki benzerliği kinayeli şekilde kıyaslamayı hedefliyordum. Konuşmamda asla siyasi bir hedef gütmedim." dedi. Hastalık Kasası Hekimleri Birliği, kamu gelirleriyle finanse edilen özerk bir kuruluş olarak Federal Sağlık Bakanlığı denetimine tabi şekilde faaliyet gösteriyor.

  SPD: İFADELER TATSIZ VE AHMAKÇA

  Gelecek yıl KBV'deki bütün birimlerin birleştirilmesi ve buna bağlı olarak da tenkisatların yapılması bekleniyor. Köhler de bu konuşmasında bu duruma atıfta bulunmaya çalıştığını savunuyor. İfadelerinde yer alan kinayenin herkesçe anlaşılmamasından yakınan Köhler, "Maalesef yaptığım ironi bağlamından koparılarak medyaya yansıdı. Burada Sayın Merkel'in barışçıl bir Avrupa'ya ulaşma yolundaki siyasi katkılarını memnuniyetle karşıladığımın altını çizmek isterim." şeklinde konuştu. Bu arada ana muhalefet partisi SPD'nin sağlık politikaları sözcüsü Karl Lauterbach ise Andreas Köhler'in yaptığı benzetme hakkında "tatsız ve ahmakça bir kıyaslama olmuş" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir