Euro
9.473
0.28%
Dolar
7.7888
0.22%
Altın
461.29
0.21%
Borsa
1.332
0.06%
Bitcoin
149.400
-1.20%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Amerika için kriz çanları çalıyor

  Eğer kriz çözülmezse yarın itibariyle ABD borç tavanı olan $16.699 trilyonluk limitine ulaşacak.
  • 16.10.2013 - 11:32
  Amerika için kriz çanları çalıyor

  Amerika için kriz çanları çalıyor #1

  Amerika Birleşik Devletleri 1 Ekim'de başlayan borç krizinde önemli bir viraja giriyor. Yarına kadar (17 Ekim) bir uzlaşma sağlanamazsa ABD ilk defa borçlarını ödeyemez hale gelecek.

  HAZİNENİN YETERLİ NAKİTİ YOK

  Hazine kasasındaki $30 milyar, artı vergi gelirleri devlet ödemeleri için yeterli değil. Bu yüzden ABD hergün biraz daha yasal olarak borcunu ödeyemez hale geliyor. Hazinenin 17 Ekim itibarı ile $11 milyar emekli maaşı ödemesi gerekiyor. Savunma sözleşmeleri ödemesi $9.8 milyar. $2.2 milyar hastenelere ve yaşlıların bakımına ödenecek. 31 Ekim itibarı ile hazinenin borçları $6 milyar faiz yapacak.

  58 MİLYAR DOLARLIK ÖDEME PAKETİ KAPIDA

  1 Kasım itibarı ile $58 milyarlık bir ödeme paketi daha var. Bu pakete engelli yardımı, tıbbi bakım sigortası, emeklilik sigortası, ve askeri maaşlar dahil. Hazinenin günde $6 milyar vergi geliri ile hem bunları ödemesi hem de borcunu kapatması ise mümkün değil. Bu yüzden hükümetin okullara, sosyal yardım kurumlarına, savunma sözleşmelilerine milyonlarca dolar borcu olacak. Dünya genelindeki ABD devlet tahvili sahiplerine ödeme yapamaması ise fazileri arttıracak. Amerikan dolarının dünya para birimi olarak prestiji düşecek.

  PAZARLIK DEVAM EDİYOR

  ABD'nin bütün bu ödemeleri yerine getirebilmesi için kongrenin borç tavanını 17 Ekim'e kadar $17 trilyona çıkartması gerekiyor. Fakat Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu kongre borç tavanın yükseltilmesi için Obama'nın Demokrat hükümetine onay vermiyor. "Hükümet ile bütçe konusunda anlaşmadan borç tavanının yükselmesine izin vermeyeceğiz" diyen Cumhuriyetçiler ve Obama arasında kritik pazarlık devam ediyor.

  FITCH AMERİKA'NIN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, borç tavanı krizinde son 1 güne giren ABD'nin "AAA" olan kredi notunun görünümünü negatife çevirdi. Kuruluşun açıklamasında "Bütçe krizinin çözüleceğine dair inancımız devam etse de siyasi gerilim ve finansal esnekliğin azalması temerrüt riskini artırmakta" denildi.

  Karara ilk tepki Amerikan Hazine Bakanlığı Sözcüsü'nden geldi. Sözcü "Fitch'in açıklaması, Kongre'nin ABD ekonomisini tehdit eden temerrüt riskini ortadan kaldırmak için acele etmesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir