Amerika'da Arakan'a destek sürüyor

Başkent Washington’a yarım saatlik mesafedeki Maryland eyaletinde yer alan DCA çatısı altında düzenlenen gösteriye 20’den fazla Amerikalı Müslüman sivil toplum kuruluşu katıldı.

Amerika'da Arakan'a destek sürüyor

KATLİAM İÇİN TOPLANDILAR

DCA bahçesinde toplanan ve daha sonra kültür merkezinde devam eden gösteride yüzlerce kişi, "Soykırımı durdurun", "Adalet istiyoruz, hemen şimdi" ve "Rohingya yalnız değildir" sloganlarıyla ve taşıdıkları pankartlarla Arakanlı Müslümanlara destek verdi. Göstericiler, başta ABD olmak üzere uluslararası topluma da "Arakan’daki katliamları durdurmak için harekete geçme” çağrısında bulundu.

"Bu ve benzeri organizasyonların, Arakanlı Müslümanlar için ortak bir ses olmasını ümit ediyoruz" ifadesini kullanan Aydilek, Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetinin tüm Müslüman ülkelere örnek teşkil ettiğini belirtti.

Amerika'da Arakan'a destek sürüyor

ARAKAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR

Gösteriye katılan ABD’de yaşayan Arakan asıllı Wakar Uddin, 40 yıldır büyük zorluklar çektiklerini, son dönemde uluslararası kamuoyunun gündemine gelen şiddet olaylarının yeni olmadığını belirterek, "Dünya, yaşadıklarımızı görmeli. Arakan’da kelimenin tam anlamıyla bir soykırım yaşanıyor. Son iki haftada 500 bin insan yerinden edildi." dedi.

Uddin, katliamları durdurması için başta ABD olmak üzere ilgili ülke ve kuruluşlara çağrı yaptıklarını dile getirdi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) temsilcisi Zainab Chaudry de ABD’nin Myanmar yönetimine yaptığı yardımları kesmesi gerektiğini vurguladı. Chaudry, dünyanın her yerinde Müslümanların Arakan konusunda daha fazla hassasiyet göstermesi gerektiğini ancak bu konuda yeterince ses çıkarılamadığını savundu.

Gösteriye DCA ve CAIR’in yanı sıra Washington Bölgesi İslam Toplumu, Baltimore İslam Toplumu, Dar-at Taqwa, Falah Mescidi, Maryland İslam Merkezi gibi çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.