Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
417.872
-2.98%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C
  Kongre ile Beyaz Saray arasında Netanyahu krizi

  Kongre ile Beyaz Saray arasında Netanyahu krizi

  Amerika'da Başkan Obama'dan izinsiz bir şekilde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Amerika'ya davet edilmesi protokol krizine yol açtı.
  • 22.01.2015 - 09:44

  Geçtiğimiz haftalarda ikinci kez ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü seçilen John Boehner'in dün yaptığı açıklamada, Netanyahu'yu 11 Şubat tarihinde Kongre'ye İran tehdidini anlatması için davet ettiğini açıklaması Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda şok etkisi yarattı.

  Kongre ile Beyaz Saray arasında Netanyahu krizi #1

  ABD İLE İSRAİL ARASINDA PROTOKOL KRİZİ

  Boehner'in, ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin haberi olmaksızın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Kongre'de konuşmak üzere ABD'ye davet etmesi, Netanyahu'nun da bu daveti kabul etmesi, ABD ile İsrail arasında protokol krizine yol açtı.

  "PROTOKOL HİÇE SAYILDI"

  Diplomatik kurallara göre, başka bir ülke devlet başkan ya da başbakanının olası bir ziyareti hakkında ABD Başkanı'nın bilgisi ve onayı olması gerekiyor.

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında daveti, "Bu protokolü hiçe saymaktır" diye yorumladı. Bir başka ülkenin liderini ancak o ülkenin liderinin davet edebileceğini ve bunun geleneksel olarak süregeldiğini anımsatan Earnest, "Liderleri ancak liderler davet eder" dedi.

  JOHN KERRY: OLAĞAN DIŞI

  Konu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Washington'da AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da gündeme geldi.

  Kerry, bir soru üzerine, İsrail Başbakanı'nın her zaman ABD'de konuşma yapmasının memnuniyetle karşılanacağını ancak bunu olağan diplomatik protokoller yerine, Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'dan öğrenmenin olağan dışı olduğunu söyledi.

  "BUNU BEKLEMİYORDUK"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Geleneksel olarak bir başka ülke liderinin ABD'ye geleceğini, Temsilciler Meclisi Sözcüsünden duymayı beklemiyorduk" dedi.

  OBAMA'NIN KONUŞMASINDAN SONRA AÇIKLADI

  Başkan Barack Obama dün yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasında İran konusunda olası yeni yaptırım girişimlerine karşı sert uyarılar yapmıştı. Sözcü Boehner'in, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu çağırdığını bu konuşmanın ardından açıklaması dikkat çekti.

  Başkan Obama, ABD Kongresi'nde'den geçebilecek yeni yaptırımların İran ile diplomatik çözüm trafiğini baltalayacağını belirtmiş ve İran'ın nükleer programına yeniden başlamasına yol açma riski taşıyabileceğine değinmişti. Obama, "Bu mantıklı değil. Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidi içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim" demişti.

  Kongre ile Beyaz Saray arasında Netanyahu krizi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir