Petrol
109.94
-1.44%
Euro
16.26
0.93%
Dolar
15.57
0.61%
Altın
914.83
-0.74%
Borsa
2422
0.12%
Bitcoin
472.489
-0.75%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Amerikalı Müslümanlardan Trump'a: Özür dile

  ABD'de Müslümanları temsil eden çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, Cumhuriyetçi Trump'a çağrıda bulundu.
  • AA
  • 11.03.2016 - 08:04
  Amerikalı Müslümanlardan Trump'a: Özür dile

  Amerikalı Müslümanlardan Trump a: Özür dile #1

  ABD'li Müslümanları temsil eden ve aralarında Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ile ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi'nin de (USCMO) bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, katıldığı bir programda, "İslam bizden nefret ediyor" diyen Trump'a, Müslümanlardan özür dilemesi çağrısında bulundu.

  CAIR'in Washington'daki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan CAIR Başkanı Nihad Awad, "Trump, net bir dille hem Müslümanlardan, hem de Amerikalı diğer azınlıklardan özür dilemeli" dedi.

  Daha önce Müslümanların ABD'ye alınmasının yasaklanmasını öneren Trump'ın artık İslam'ı suçlamaya kadar vardığını ifade eden Awad, İslam'ın ve Amerikan değerlerinin ırkçılığı yasakladığını ve Trump'ın bu değerlere büyük zarar verdiğini vurguladı.

  "KADINLARI DA AŞAĞILIYOR"

  Trump'ın sadece Müslümanları değil, aynı zamanda Hispanikleri, kadınları ve diğer bazı grupları da "hor gördüğünü" kaydeden Awad, "Bir başkan adayı olarak Trump'ın İslam hakkında yanlış bilgilere sahip olduğu ortadadır. Kendisi, aynı zamanda Amerikalı Müslümanların bu ülkeye ne kadar büyük hizmetler ettiğini farkında da değil" dedi.

  Bir yanda DAEŞ gibi şiddet içeren aşırılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Trump'ın, Amerikan toplumuna nefret saçarak tersinden aynı amaca zemin hazırladığını belirten Awad, "Trump, çoğulcu bir yapıya sahip olan Amerikan toplumuna bölücü söylemleriyle büyük zararlar veriyor. Bu yüzden gidip ona karşı oy kullanın" ifadelerini kullandı.

  USCMO Başkanı Usame Cemal de ABD'nin birlik olması gereken bir dönemde Trump gibi kişiler yüzünden daha fazla bölündüğüne dikkat çekti.

  Trump'ın İslam hakkında herhangi bir bilgiye sahip olduğunu düşünmediğini dile getiren Cemal, Amerikan seçmeninin Trump'a, gerçek Amerikan değerlerinin ne olduğunu göstermesi gerektiğini vurguladı.

  "Trump, çıkıp net bir biçimde 'Benim kastım İslam dini değildi' demelidir. 'Kastım, insanları öldüren radikal Müslümanlardı' diyebilir; ki bu radikal Müslümanlar, en çok da Müslümanları öldürüyor" ifadelerini kullandı.

  Basın toplantısında söz alan diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri de son dönemde ABD'de artan İslamofobinin hem kendilerini hem de çocuklarını endişelendirdiğini ifade ederek, Trump'ın İslam karşıtı söyleminin bu yükselen dalgayı daha da kabarttığına işaret ettiler.

  11 Eylül saldırılarından sonra bile bugünkü kadar İslam karşıtı bir dalganın olmadığını kaydeden konuşmacılar, bunun sorumluları arasında Trump gibi İslamofobik perspektife sahip siyasetçilerin de olduğu görüşünü dile getirdiler.

  "TRUMP, O SÖZLERİ BAŞKA BİR DİN İÇİN SÖYLESEYDİ.."

  "Trump, o sözleri İslam için değil de başka bir din için söyleseydi neler olurdu bir düşünün?" diyen temsilcilerden biri, söz konusu İslam ve Müslümanlar olunca ana akım medyanın da olaya mesafeli yaklaştığını ifade etti.

  Konuşmacılar, "Trump'ın kesin bir dille özür dilemesi" ve "kastının bir din olarak İslam olmadığını" kamuoyuna açıkça beyan etmesini talep ettiklerini vurguladılar.

  Donald Trump: İslam bizden nefret ediyor-haberi

  Amerikalı Müslümanlardan Trump a: Özür dile #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir