Petrol
92.49
-0.22%
Euro
18.2606
0.08%
Dolar
17.9462
0.18%
Altın
1.022
0.09%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.531
-0.81%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Amerikan askerleri Nijerya'da kaçırılan kızlar için hazır

  ABD, Nijerya'da kaçırılan kızlar için Çad'a asker konuşlandırdı
  • 22.05.2014 - 05:57
  Amerikan askerleri Nijerya'da kaçırılan kızlar için hazır

  Amerikan askerleri Nijerya da kaçırılan kızlar için hazır #1

  ABD, Nijerya'da geçen ay Boko Haram tarafından kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin yerlerinin belirlenmesine ve güvenli bir şekilde kurtarılmasına destek olmak için Çad'a 80 civarında asker konuşlandırdı.

  ABD Başkanı Barack Obama, konuyla ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile Senato'ya mektup gönderdi.

  Obama mektubunda, kongre üyelerini, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Chibok kentinde Boko Haram tarafından geçtiğimiz ay kaçırılan kızların yerlerinin belirlenmesi ve güvenli bir şekilde kurtarılmasının desteklenmesi için yaklaşık 80 ABD askerinin Çad'da konuşlandırıldığı noktasında bilgilendirdi.

  Mektuba göre, ABD askerleri Nijerya'nın kuzeyinde gözetleme uçağıyla istihbarat ve izleme faaliyetleri yürütecek. ABD askeri gücü, kız öğrencilerin kurtarılması sürecinde herhangi bir destek ihtiyacı kalmayana kadar Çad'da kalacak.

  Nijerya'da 14 Nisan'da silahlı kişiler, Borno eyaletinin Chibok kentinde bir ortaokula düzenledikleri baskında 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırmış, olayın duyulmasının ardından uluslararası camia kızların geri getirilebilmeleri için yoğun bir çabaya girmişti.

  Nijerya'da faaliyet gösteren Boko Haram örgütünce kaçırıldığı kaydedilen kızların bulunması için İngiltere ve Çin bölgeye uydular göndermiş, ABD ise istihbarat ve askeri ekiple ülkeye yardımcı olacağını açıklamıştı. Öte yandan Nijerya, son dönemde kanlı saldırılar ve kız öğrencilerin kaçırılması olaylarıyla gündeme gelen Boko Haram'ın El Kaide'ye yönelik silah ambargosu ve varlıkların dondurulmasını düzenleyen BMGK komitesinin listesine eklenmesini talep etmişti. Nijerya'nın bu talebinin önümüzdeki günlerde Konsey'de görüşülmesi bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir