Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.352
-1.75%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Amerikan Kongresi bu gecede buluştu

  Türki Amerikan Birliği'nin galası geçen sene olduğu gibi yine Türk ve Amerikalı parlamenterlerin akınına uğradı.
  • 02.12.2011 - 05:19
  Amerikan Kongresi bu gecede buluştu

  Amerikan Kongresi bu gecede buluştu #1

  Kongre üyesi Jim McDermott'un kürsüden Beşiktaş forması açtığı Türki Amerikan Birliği Yıllık Kongresi'ne (TAA), Ermeni lobisinin güçlü destekçisi Kongre üyesi Robert Menendez de katıldı.

  Programın çok verimli geçtiğini belirten TAA Başkanı Faruk Taban, en çok sayıda Türk ve Amerikalı siyasetçiyi bir araya getiren platform olmanın gururunu yaşa-dıklarını söyledi.

  Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazanmasının 20. yılının da kutlandığı galaya Amerikan Kongresi'nden 8 senatör ve 59 Temsilciler Meclisi üyesi ile TMMM'den 8 milletvekili katıldı.

  DOSTLUK ADINA ANLAMLI MESAJLAR

  TAA Başkanı Dr. Faruk Taban, galanın 'en çok sayıda Türk ve Amerikalı siyasetçiyi bir araya getiren platform' olma özelliğini sürdürdüğünü belirtti. Taban, iki ülkenin seçilmişlerinin 'Türkiye ve Türk dünyası ile ABD arasındaki dostluk ve işbirliğinin ilerletilmesi' adına 'çok anlamlı' mesajlar verdiğini kaydetti.

  "TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ MÜKEMMEL"

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, galada yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD'nin siyasi ve askeri ilişkilerinin 'mükemmel' olduğunu söylerken, ekonomik ilişkilerdeki eksikliklere işaret etti.

  Galaya Türkiye'ye dostluğuyla tanınan çok sayıda Amerikalı siyasetçinin yanı sıra bazı sürpriz isimler de geldi. Ermeni lobisine yakın çizgideki New Jersey Senatörü Bob Menendez geceye katılmaktan 'çok mutlu' olduğunu ifade ederken, seçim bölgesindeki Türkleri övdü. Kongre'de İslamofobik bir oturum düzenlemekle eleştirilen New York milletvekili Peter King, "Türk toplumu liderleri Demokrat olsun, Cumhuriyetçi olsun tüm partilerden, tüm etnik gruplardan ve dinlerden insanları bir araya getiriyor." dedi.

  ABD'NİN İLK MÜSLÜMAN VEKİLİ: SELAMÜN ALEYKÜM

  En çok ilgi çeken Kongre üyelerinden biri ise ABD'nin ilk Müslüman milletvekili Keith Ellison oldu. Ellison, 'Selam aleyküm' diyerek başladığı konuşmasında "Bu salonda yüksek sayıda Kongre üyesinin hazır bulunması, Amerikan Kongresi'nde Türkiye'ye ne denli saygı duyulduğunun göstergesi." yorumunu yaptı.

  Sunuculuğunu başkent Washington bölgesine yayın yapan ABC7 televizyonunun 'anchorwoman'ı Allison Starling ile Beyaz Saray muhabiri Scott Thuman'ın yaptığı galada ebru ve hat sanatının örnekleri de sergilendi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir