Petrol
112.3
1.19%
Euro
17.541
0.08%
Dolar
16.5736
0.29%
Altın
971.95
0.32%
Borsa
2529
0.00%
Bitcoin
348.930
0.19%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C
  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı

  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı

  ABD ordusundaki erkeklerin direnişine rağmen kadınlar da cepheye gidecek, ordunun istisnasız her kademesinde yer alacak..
  • 10.01.2016 - 12:17

  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı #1Amerikan Savunma Bakanı Ashton Carter, kadınların artık Amerikan ordusunda erkeklerin görev aldıkları bütün pozisyonlarda istihdam edileceklerini açıklamıştı.

  1 NİSAN'DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

  Buna göre 1 Nisan'dan itibaren Amerikan ordusundaki kadınların hiçbir kısıtlamaya gerek görülmeden kurumun her pozisyonunda yer alacaklar.

  Carter'ın ordudaki kadınlara yönelik açıklamasının ardından, piyadelerden tepki geldi. Makenile tüfek, zırhlı birlikler ve sahra topu gibi alanlarda kadınların olmaması gerektiğini söylediler ama Savunma Bakanı Carter, Hürriyet'in haberine göre, 2011'den beri hazırlığı süren 'kadın-erkek eşitliği' üzerine kurulu düzenlemeden geri adım atmadı, 'istisna olmayacak' dedi ve ekledi:

  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı #2

  KADINLAR TANK SÜRÜP MUHAREBE YAPACAKLAR

  “Bu da, vasıfları karşılayıp standartlara uydukları müddetçe kadınların daha önce yapamadıkları biçimde misyonumuza katkı sağlayacakları anlamına geliyor. Tank sürebilecekler, havan topu kullanıp piyade askerlerine muharebede liderlik edebilecekler.”


  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı #3Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Donanma, Carter’ın direktifine destek olarak ilgili planları hızlı biçimde hazırladılar. Ancak kendilerini her zaman diğer ordu birimlerinden farklı gören, daha donanlımlı askerler olduklarını düşünen Deniz Piyade Komutanlığı ise bazı pozisyonlar için istisna uygulanması konusunda ısrar etti. Özel Kuvvetler Komutanlığı is ek süre istedi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook da, istişare için sürenin sağlandığını duyurdu.

  MUHARİP GÖREVDE BULUNAMIYORLARDI

  Şimdiye kadar kadınlar Amerikan ordusunun muharip piyade görevlerinde bulunamıyorlardı. Aynı şekilde Özel Kuvvetler’e, zırhlı birliklere erişimleri de kısıtlıydı. Ancak yeni düzenleme uyarınca 1 Nisan’dan itibaren ordunun istisnasız tüm pozisyoları kadınlara da açılacak.

  Amerikan ordusundaki kadınlara tüm kısıtlamalar kalktı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir