Petrol
101.55
0.85%
Euro
17.6816
0.76%
Dolar
17.2661
0.29%
Altın
969.76
0.73%
Borsa
2413
0.21%
Bitcoin
355.332
2.12%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Angela Merkel yeniden Başbakanlığa aday olacak

  Angela Merkel yeniden Başbakanlığa aday olacak

  Angela Merkel'in 2017'deki seçimlerde dördüncü görev dönemi için başbakanlığa aday olacağı açıklandı.
  • Ajanslar
  • 16.11.2016 - 14:15

  Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı Norbert Röttgen, Başbakan Angela Merkel'in önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde yeniden başbakanlığa aday olacağını ifade etti.

  "KARARLI VE İSTEKLİ"

  Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Röttgen, Amerikan CNN televizyonuna verdiği mülakatta Merkel'in başbakanlığa aday olacağını ve 'uluslararası liberal düzeni güçlendirme konusunda son derece kararlı ve istekli olduğunu' söyledi.

  MERKEL AÇIKLAYACAK

  Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Şimdiye kadar pekçok kez ifade ettiği üzere Başbakan Merkel konuyla ilgili kararını uygun bir zamanda kendisi açıklayacaktır" derken, Merkel'in partisi CDU'dan da benzer bir açıklama geldi.

  SEÇİMLERDE YENİLGİ ALMIŞTI

  Almanya Başbakanı Merkel'in partisi, Eylül ayında yapılan Berlin Eyalet Seçimleri'nde tarihinin en ağır yenilgisini almıştı.

  Berlin Eyalet Seçimleri'nde Alman Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi (CDU) ve SPD'nin oylarında düşüş olmasına rağmen SPD güçlü parti olarak sandıktan çıkmıştı.

  Tarihinin en ağır yenilgisini alan Merkel'in partisi CDU'nun oyları yüzde 23,3'ten yüzde 18'e düşmüştü.

  Angela Merkel yeniden Başbakanlığa aday olacak #1

  CDU’LU BOSBACH DA SÖYLEMİŞTİ

  Merkel’in adaylığı konusunda geçen günlerde Bild gazetesine açıklamada bulunan CDU’lu Wolfgang Bosbach da, Merkel’in yeniden aday olacağını söylemişti.

  Bosbach, “Merkel 2017’de yapılacak federal seçimlerde yenden aday olacak ve her iki parti (CDU/CSU) tarafından da desteklenecek” demişti.

  Merkel’in kendisinden, adaylığı konusunda henüz bir açıklama gelmiş değil. CDU yönetiminden de Merkel’in adaylığı konusunda resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

  KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

  Başbakan Merkel'in dördüncü görev dönemi için adaylığını koyup koymayacağı aylardır tartışmalara konu oluyor. Merkel bu konuda sessizliğini korurken, partisi CDU ve kardeş parti CSU'da Merkel'in seçimlere yeniden gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

  Merkel'in adaylığını, önümüzdeki pazar günü yapılacak parti idare kurulu toplantısında, ya da Aralık ayında Essen kentinde düzenlenecek parti kongresinde açıklayacağı beklentisi yaygın şekilde dile getiriliyor.

  KOHL’ÜN PEŞİNDE

  Kasım 2005 tarihinden bu tarafa Başbakanlık koltuğunda oturan Angela Merkel, aday olup yeniden hükümeti kurarsa, Almanya’nın en uzun süre (1982-1998) başbakanı olan Helmut Kohl’ün rekorunu egale etmiş olacak.

  Angela Merkel yeniden Başbakanlığa aday olacak #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir