Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
709.498
0.79%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Angela Merkel'e, yeni hükümet kurulana kadar görevde kal çağrısı

  Görevinden dolayı Merkel'e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Steinmeier, Alman başbakandan bir süre daha görevini sürdürmesini istedi.
  • AA
  • 27.10.2021 - 08:58
  • Güncelleme : 27.10.2021 - 09:44
  Angela Merkel'e, yeni hükümet kurulana kadar görevde kal çağrısı

  Almanya'da 26 Eylül seçimlerinin ardından parlamentoda ilk oturum düzenlendi.

  Oturum sonrası, cumhurbaşkanlığına ait Bellevue Sarayı'ndaki törende, Merkel ve diğer hükümet üyelerine görev sürelerinin resmi olarak bittiğine dair beratları verildi.

  STEINMEIR'DEN MERKEL'E TEŞEKKÜR

  Cumhurbaşkanı Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, Merkel'e zorlu 16 yıllık iktidarı için teşekkür ederek, "Sayın Şansölye, ülkemize krizler ve çalkantılar açısından pek de fakir olmayan bir dönemde liderlik ettiğiniz on 16 için size teşekkür etmek zorundayız.

  "AVRUPA'DA ÜLKEMİZ SAYGI KAZANDI"

  Yıllarca büyük krizler yaşandı; görev sürenizin başındaki mali ve ekonomik kriz, ikinci döneminizdeki euro krizi ve üçüncü döneminizdeki büyük insani mülteci ve göç krizi ve son olarak da Kovid-19 krizi. Avrupa'da ve dünyada ülkemizin saygı sevgi kazandığı yıllar." dedi.

  YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR...

  Steinmeier, Başbakan Angela Merkel'den yeni bir hükümet kurulana kadar görevini sürdürmesini istedi.

  Angela Merkel e, yeni hükümet kurulana kadar görevde kal çağrısı #1

  "KOLAY BİR İŞ DEĞİL"

  2015 yılındaki sığınmacı krizinde aldığı cesur karar nedeniyle Merkel'i öven Steinmeier, "Ancak her şeyden önce vatandaşlarımızın güvenini kazandınız. Bu, önce kendine yeniden güvenmeyi öğrenmek zorunda kalan bir ülkede kolay bir iş değil.

  Suriye'den gelen mültecilerin bize sığındığı dönemde, sadece kendi ülkeniz için değil, Avrupa için de sorumluluk alma cesaretinizden dolayı kişisel olarak da teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

  Angela Merkel e, yeni hükümet kurulana kadar görevde kal çağrısı #2

  ESKİ HÜKÜMET YENİ KOALİSYONA KADAR GÖREVDE KALACAK

  Almanya'da seçimlerin ardından Federal Meclis'in toplantısı sonrası başbakan ve diğer federal bakanların görev süresi de resmi olarak sona ermiş oluyor.

  Ancak Cumhurbaşkanı, anayasanın ilgili maddesi uyarınca ülkede yeni hükümet kurulana kadar eski hükümetin görev yapmasını tavsiye ediyor.

  Angela Merkel e, yeni hükümet kurulana kadar görevde kal çağrısı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir