Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.173
0.59%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Annan: Suriye ateşkesi derhal uygulamalı

  Şam yönetiminin üzerinde uzlaşılan barış planını derhal uygulamasını umduğunu söyledi
  • 30.03.2012 - 16:45
  Annan: Suriye ateşkesi derhal uygulamalı

  Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye elçisi Kofi Annan, Şam yönetiminin üzerinde uzlaşılan barış planını derhal uygulamasını umduğunu söyledi.

  Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye'ye şiddete son verilmesi için tanıdıkları süreyi 'bugün' diye tanımladı.

  Sözcü Fevzi, Annan'ın Suriye barış planını görüşmek üzere İran'a bir ziyaret kararlaştırdığını ancak tarihlerin netleşmediğini de belirtti.

  Şam hükümetinin Salı günü kabul ettiği barış planı, BM gözetiminde tüm tarafların şiddete son vermeleri çağrısı yapıyor.

  Plan, askerlerin ve ağır silahların kentlerden çekilmesini, mahkumların serbest bırakılmasını Suriye'de insani yardıma ihtiyaç duyanlara bu yardımların ulaştırılmasını ve gazetecilerin serbest dolaşım hakkını içeriyor.

  Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 6 maddelik planı kabul ettiklerini söylese de "Suriye içinde hükümete karşı terör faaliyeti yürüttüğünü" söylediği grupların bu faaliyetlere derhal son vermeleri şartını koşmuştu.

  Bu arada Çin de Suriye muhalefetinin hükümetle diyalog başlatması ve silahlı faaliyetlere son vermesi gerektiğini söyledi.

  Suriye'deki kimi insan hakları örgütleri ise hükümet güçlerinin, ülkenin kuzeyindeki İdlib ve orta kesimlerinde Humus'ta silahlı gruplarla çatıştığını bildiriyor.

  Suriye İnsan Hakları İzleme Grubu, Humus'un Bsas köyünde araçları ateşe verilen iki kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

  Ülke genelinde dün çıkan çatışmalarda da en az 20 kişi hayatını kaybetti.

  Arap Birliği liderleri de dün Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptıkları zirvede Annan'ın barış planının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasını çağrısında bulundu.


  Görüş Bildir