Euro
15.2820
0.25%
Dolar
13.4328
0.06%
Altın
795.0870
-0.09%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.998
-1.29%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Annan'dan itiraf gibi Suriye açıklaması

  Anan: Dürüstçe söylemek gerekirse Suriye'de plan uygulamaya konulmadı.
  • 07.06.2012 - 17:39
  Annan'dan itiraf gibi Suriye açıklaması

  Annan dan itiraf gibi Suriye açıklaması #1

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed hakkında öyle bir açıklama yaptı ki... Ban'ın ardından Kofi Annan şok edici açıklamalarda bulundu.

  SURİYE'DE PLAN UYGULANMADI

  BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan yaptığı açıklamada; Dürüstçe söylemek gerekirse ateşkes planı uygulamaya konmadı. Hükümete yakın milisler istedikleri gibi hareket ediyorlar. Suriye'de durum değişmezse iç savaş çıkabilir. Eğer şiddet sürerse tüm Suriyeliler kaybeder. Suriye'de yaşanan toplu ölümler kabul edilemez, yaşanan patlamalar üçüncü bir aktörün varlığına işaret ediyor. Uluslararası toplum bir bütün olarak hareket etmeli' dedi.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yaptığı açıklamada; Esed yönetimi meşruiyetini kaybetti. Kubeyir'e girmeye çalışan BM gözlemcilerine ateş açıldı. Suriye kırılma noktasına yaklaşıyor, iç savaş kapıda' dedi.

  BM'DE SURİYE TOPLANTISI

  BM Genel Kurulu'nun Suriye toplantısı başladı. Toplantıda Kofi Annan Suriye'deki duruma ilişkin bilgi verecek.

  BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır tarafından başkanlık edilen BM Genel Kurulu toplantısında, BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Suriye'deki duruma ilişkin bilgi verecek.

  Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, BM İnsan Hakları Konseyi'nin Genel Sekreter Yardımcısı Ivan Simonoviç de konuşma yapacaklar.

  193 üyeli BM Genel Kurul Başkanı Genel Kurul Başkanı En Nasır konuşmasında, Hula ve dün Kubeyr köyünde meydana gelen katliamları kınadı.

  Bu soruna derhal barışçıl çözüm bulunması gerektiğini belirten En Nasır, BM'nin Annan Planı çerçevesinde harekete geçmesini istedi.

  Nasır, daha sonra tüm BM'ye üye ülkelerden Suriye'de hayatlarını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

  Bunun üzerine tüm BM üye ülkelerin temsilcileri BM Genel Kurul salonunda ayağa kalktılar ve saygı duruşunda bulundular.


  Görüş Bildir