Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
689.081
-2.30%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Antonis Samaras, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerden endişeli

  Ankara ile Atina arasındaki temaslara değinen Samaras, "Türkiye şimdi bir şey alırsa daha sonra başka şeyler de almak için yeniden gelecek" dedi.
  • AA
  • 24.01.2021 - 16:10
  • Güncelleme : 24.01.2021 - 16:13
  Antonis Samaras, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerden endişeli

  Eski Yunanistan Başbakanı ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin eski lideri Antonis Samaras, yarın İstanbul'da 61. turu yapılacak istikşafi görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Kathimerini gazetesine verdiği mülakatta, Samaras, Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümetinin Türk-Yunan ilişkilerinde izlediği "yatıştırıcı doktrin" politikasına karşı olduğunu belirtti.

  "YAPTIRIMLARIN ÖNÜ KESİLDİ"

  Samaras, "İstikşafi görüşmelerin başlamasıyla Türkiye'ye yönelik AB yaptırımlarının önü kesildi. Yayılmacılık, sadece caydırıcılıkla göğüslenebilir." ifadesini kullandı.

  Samaras, Türkiye'nin Ege adalarının silahsızlandırılması gibi deniz bölgelerinin belirlenmesi dışında kalan konuları da masaya getirmekte ısrar etmesi halinde, Atina'nın ne yanıt vermesi gerektiği yönündeki soru üzerine şunları söyledi:

  Antonis Samaras, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerden endişeli #1

  "TÜRKİYE ŞİMDİ BİR ŞEY ALIRSA..."

  "Biz de ısrar edeceğiz, egemenlik haklarımızı nasıl paylaşacağımızı konuşmayı reddediyoruz çünkü eğer böyle bir tartışmaya girmeyi kabul edersek bu bazıları tarafından desteklenen, 'geri kalanını kurtarmak için onlara bir şey ver' meselesi değildir. Çünkü (Türkiye) şimdi bir şey alırsa daha sonra başka şeyler de almak için yeniden tehditlerle gelecek."

  İstikşafi temaslarda netice alınamaması durumunda Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na başvurma ihtimaline de değinen Samaras, şöyle devam etti:

  "BU YANLIŞI YAPMAYIN"

  "Hayır bu yanlışı yapmayın. Bizden istedikleri Lahey’e uluslararası hukuk temelinde başvurmak değildir. Çünkü Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni kabul etmiyor, imzalamıyor bile. Dolayısıyla başvurmak için ortak bir çerçeve yok. Diğer bir yol ise Türkiye ile bir tahkimname imzalayarak Lahey’e sürüklenmektir. Yani anlaşmazlıklarımızın uluslararası hukukun öngördüğü gibi değil, Türkiye'nin arzu ettiği gibi çözümlemeyi kabul etmek anlamına geliyor."

  Antonis Samaras, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerden endişeli #2

  İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER

  Türkiye ve Yunanistan, Ege sorunlarına iki tarafın da kabul edebileceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla istikşafi görüşmelere Ankara'da 12 Mart 2002'de başlamıştı.

  İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, Atina'da 1 Mart 2016'da yapılmıştı. Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir