Petrol
83.97
0.31%
Euro
19.3007
-0.55%
Dolar
18.6236
-0.05%
Altın
1.043
-0.83%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.301
-2.12%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  AP milletvekilleri ve Kürkçü'den PKK için imza kampanyası

  PKK'nın AB terör örgütü listesinden çıkartılması için imza kampanyası başlatan AP üyeleri, HDP Mv. Kürkçü ortak basın toplantısı yaptı.
  • 08.11.2016 - 17:19
  AP milletvekilleri ve Kürkçü'den PKK için imza kampanyası

  PKK'nın AB terör örgütü listesinden çıkartılması için imza kampanyası girişiminde bulunan AP üyeleri, HDP Milletvekili Kürkçü ve hakkında arama kararı bulunan Doru ile basın toplantısı düzenledi.

  PKK'NIN SALDIRILARINA HİÇ DEĞİNİLMEDİ

  Terör örgütü PKK yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Fransız Sol Cephe Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu (AP) Kürt Dostluk Grubu Eş Başkanı Marie-Christine Vergiat ile İsveç Yeşiller Partisinden Bodil Valero, AP'de HDP ile ortak basın toplantısı düzenledi. PKK'nın Avrupa Birliği (AB) terör örgütü listesinden çıkartılması için geçen şubat ayında imza kampanyası girişiminde bulunan Fransız ve İsveçli parlamenterler, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve hakkında arama kararı bulunan HDP'nin Avrupa temsilcisi Eyüp Doru'yu AP'de ağırladı. Konuşmasında HDP'lilerin gözaltına alınmasını eleştiren Kürkçü, PKK'nın saldırılarına ise hiç değinmedi.

  DORU TUTUKLANDI AMA İADE EDİLMEDİ

  Basın toplantısına konuşmacı olarak katılan diğer bir kişi de HDP'nin Avrupa temsilcisi Eyüp Doru oldu. Doru hakkında terör faaliyetleri sebebiyle yakalama emri bulunuyor. Türkiye'nin Interpol aracılığıyla 2007'de çıkardığı yakalama emrinin ardından 2009'da İspanyol polisi tarafından tutuklanan Doru, Türkiye'ye iade edilmemişti. Vergiat'ın üyesi olduğu Sol Cephe Partisi, Fransa'da açıkça PKK'yı destekleyen tek siyasi oluşum olma özelliği taşıyor. PKK'nın, AB ve Fransa terör listesinden çıkartılması için birçok kez çağrıda bulunan parti lideri Jean-Luc Melenchon, geçen hafta sonu PKK yanlıları tarafından Paris'te düzenlenen protestoya katılmıştı.


  Görüş Bildir