Dolar
6.9649
0.1754%
Euro
8.2022
0.1257%
Altın
1974.18
-0.1335%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
441.95
0.0445%
Bitcoin
78233.88
-1.2893%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  AP'den AK Parti ve CHP'ye tebrik

  Avrupa Parlamentosu Kürt meselesinin çözümüne yaklaşımından ötürü AK Parti ve CHP'yi tebrik etti.
  • 09.01.2013 - 15:54
  AP'den AK Parti ve CHP'ye tebrik

  AP'den AK Parti ve CHP'ye tebrik #1

  Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, Kürt meselesinin çözümü için müzakere süreci başlatan iktidar ile sürece destek veren CHP’yi tebrik etti. PKK’nın son saldırısını ‘gerçek bir provokasyon’ olarak nitelendiren Oomen-Ruijten, ''Bu, ülkede gerçek bir mutabakat isteyen iyi niyetli teşebbüslere karşı yapılmış bir eylem.'' dedi.

  KUVVETLE DESTEKLİYORUZ

  AP’nin Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten , Türkiye’nin taslak İlerleme Raporunu açıkladı. Brüksel’de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Hollandalı Hıristiyan Demokrat Milletvekili, Kürt sorununa demokratik yollardan çözüm bulma sürecine kuvvetli destek verdiklerini kaydetti.

  BU DEFA NETİCE ALINACAK

  PKK’nın önceki günkü saldırısını ‘gerçek bir provokasyon’ olarak nitelendiren Oomen-Ruijten, Türk hükümetinin ve siyasi partilerin bu tür provokasyonlara gelmeyeceklerini umduğunu vurgulayan Oomen-Ruijten, iki yıl önce hükümetin başlattığı demokratik açılımın sonuç vermediğini, bu defa netice alınacağını umduğunu ifade etti.

  PROVAKASYONA GELMEYİN

  Kürt meselesinin çözümü için müzakere süreci başlatan iktidar ile sürece destek veren CHP’yi tebrik eden Hollandalı Raportör, ‘‘Öncelikle Kürt sorununun çözümü için müzakere sürecini başlatan her iki partiyi tebrik etmek istiyorum. Çünkü atılması gereken bir adımı attılar. İki yıl önce hükümetin başlattığı demokratik açılım maalesef sonuç vermedi. Bu sefer başarılmasını ümit ediyorum. PKK, sorunun çözümüne yönelik hamlelerde gerçekten bir provokasyonla süreci baltalamak istiyor. Umarım hükümet ve siyasi partiler bu provokasyona gelmezler.’’ şeklinde konuştu.

  "BAĞIŞ'A TEESSÜF EDERİM"

  Basın toplantısında soruların ardından tekrar söz alan Ria Oomen-Ruijten, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı eleştirdi. Bağış’ın açıklamalarının her zaman bekledikleri kadar olumlu olmadığına işaret eden Oomen-Ruijten, ‘‘Sayın bakanın açıklamaları zaman zaman objektiflikten uzak. Buna teessüf ettiğimi kendisine söylemek mecburiyetindeyim. Son dönemdeki beyanlar, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında her daim olması gerektiğine inandığım ‘olumlu hava’yı bozucu nitelikte." dedi.

  20 MİLYON KÜRT'ÜN MESELESİ ÇÖZÜLMELİ

  Hollandalı Raportör, Türkiye’deki demokratik açılımı başından itibaren desteklerinin altını çizerek bu sürecin başarıyla sonuçlanması ümit ettiğini kaydetti. Oomen Ruijten, "Kürt kökenli 20 milyon halkın meseleleri çözülmeden ülke demokratik olmaz." derken yeni anayasanın bu sorunların çözümünde önemli bir fırsat sunduğunu belirtti.

  Görüş Bildir