Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.536
-0.45%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Apple'dan Çin'deki yatırımları artırma işareti

  Apple, Çin'deki yatırımlarını artırabileceklerinin işaretini verdi
  • 27.03.2012 - 12:25
  Apple'dan Çin'deki yatırımları artırma işareti

  Apple dan Çin deki yatırımları artırma işareti #1

  Apple'ın Pekin'deki sözcüsü Carolyn Wu, "Çin bizim için çok önemli ve bu ülkede daha büyük yatırım ve büyüme gerçekleştirmeyi isteriz"

  Şirket Çinli yetkililerle yapılan görüşmelere ilişkin açıklama yapmadı.

  Bu, geçen Ağustos ayında şirketin kurucusu Steve Jobs'un ölümü ardından yönetim kurulu başkanlığına getirilen Tim Cook'un ilk Çin gezisi.

  YÜKSEK TALEP

  Yorumcular Apple'ın Çin'deki yeni yatırımlarının başında muhtemelen daha çok satış mağazası açmak olacağını söylüyorlar.

  Apple'ın şu anda Çin Halk Cumhuriyeti'nde 5, Hong Kong'da ise 1 satış mağazası var.

  Şirketin iPhone'ları şu anda Çin'de, Unicom Hong Kong ve China Telecom şirketleri tarafından satılıyor.

  Hong Kong merkezli Electric Speech adlı bağımsız teknoloji ve telekom danışmanlık şirketinden yorumcu Robert Clark, "Tim Cook yetkililerle mağazalarının sayısını artırma konusunu kesinlikle görüşecektir. Zaten satış mağazaları sayısını hızla artırma planları vardı" diyor.

  Apple ürünlerine Çin'de büyük talep var. Bu yılın başlarında iPhone 4S'in piyasaya çıkacağı gün Pekin'deki Apple mağazasının önünde önünde büyük izdiham yaşanmıştı.

  Dükkan planlandığı saatte açılmayıp iPhone 4S satışı yapılmaması üzerine kuyrukta bekleyen öfkeli kalabalıklar yumurta atmaya başlamış ve polisle kalabalık arasında arbede yaşanmıştı.

  Tim Cook'un ziyareti, aynı zamanda Apple'ın Çin'deki telif hakları ve Çin'deki parça imalatçılarında çalışanların hakları konularında anlaşmazlıklar yaşadığı bir döneme rastladı.

  Apple şu anda Çin'de iPad'in isim hakları konusunda yerel Proview International Holdings şirketiyle hukuki bir anlaşmazlık yaşıyor.

  Wall Street Journal gazetesi, Proview şirketinin avukatının, Çin'de bulunduğu süre içinde Tim Cook ile bir görüşme planlanmadığı şeklindeki sözlerine yer verdi.

  Apple Çin'deki parça üreticileri, esasen de Foxconn firması işçilerinin çalışma koşulları ile ilgili eleştirilerle de karşı karşıya.  Görüş Bildir