Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
418.700
2.02%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Arafat'ın zehirlendiği doğrulandı

  Suikast ihtimallerinin artmasıyla birlikte Eski Filistin Devlet Başkanı'nın mezarının açılmasına karar verilmişti.
  • 06.11.2013 - 22:18
  Arafat'ın zehirlendiği doğrulandı

  Arafat ın zehirlendiği doğrulandı #1

  İsviçreli bilim adamlarının, zehirlenerek öldürüldüğüne yönelik iddiaların ardından inceleme yaptıkları eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın cesedinde ve mezarındaki toprakta radyoaktif polonyum elementine rastladığı bildirildi.

  108 SAYFALIK RAPOR

  El-Cezire televizyonu, bir nüshasını elde ettiğini öne sürdüğü, İsviçre'nin Lozan kentindeki Adli Tıp Enstitüsü'nün hazırladığı 108 sayfalık raporda, Arafat'ın mezarındaki toprakta ve kaburgalarında bulunan polonyum miktarının doğal olmadığının belirlendiğini bildirdi.

  ÖLÜM NEDENİ YÜZDE 83 POLONYUMDAN

  Televizyonun haberinde, Arafat'ın cesedini inceleyen bilim adamlarının, cesette radyoaktif polonyum maddesine rastladığı ve eski Filistin Devlet Başkanı'nın ölüm nedeninin yüzde 83 bundan kaynaklandığının tespit edildiği belirtildi.

  İNGİLİZ UZMAN DA DOĞRULANDIĞINI SÖYLÜYOR

  Öte yandan, İngiliz adli tıp uzmanı David Barclay, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, bu sonucun Arafat'ın polonyum zehirlenmesi nedeniyle öldüğünü doğruladığını söyledi. Barclay, bulunan polonyum miktarının çok yüksek ve Arafat'ın ölümü için yeterli olduğunu da dile getirdi.

  EŞİNDEN İLK TEPKİ

  Yasir arafat'ın eşi Süha Arafat ise raporun, eşinin öldürüldüğünü kanıtladığını ifade etti. Süha Arafat, dün akşam, Paris'te İsviçreli uzmanların hazırladığı raporun bir nüshasını, İngiliz adli tıp uzmanı David Barclay'in refakatinde avukatı Sa'd Cebbar'dan teslim almıştı.

  MEZARI AÇILMIŞTI

  Yaser Arafat, 11 Kasım 2004'te Paris'teki Percy Askeri Hastanesinde 75 yaşında vefat etmişti. Arafat'ın eşi Süha Arafat, eşine ait kıyafetleri incelenmek üzere Lozan'da bulunan bir laboratuvara vermişti. Kıyafetlerde yüksek oranda radyoaktif polonyum maddesine rastlanması üzerine Arafat'ın suikast sonucu öldürüldüğü yönündeki şüpheler artmıştı. Fransa'da görülen davada, savcının talebi üzerine Arafat'ın mezarının açılmasına karar verilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir