Euro
10.2043
0.94%
Dolar
8.3526
0.49%
Altın
501.58
0.53%
Borsa
1.46
0.37%
Bitcoin
366.575
2.22%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Arakan'da insan hakları dramı

  BM İnsan Hakları Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insan haklarının adeta alarm verdiğini bildirdi.
  • 08.04.2014 - 07:46
  Arakan'da insan hakları dramı

  Arakan da insan hakları dramı #1

  Quintana, Arakan'daki saldırılarda yaralananların tahliyeleri sırasında da saldırılar gerçekleştirildiğini, bunun ağır sonuçları olacağını ifade etti.

  Müslümanların büyük bir katliamla karşı karşıya oldukları Arakan'daki durumla ilgili açıklamasında, eyaletin başkenti Sittwe'deki BM çalışanlarının tahliyesi sırasındaki son saldırıların insanlığa karşı suçlar kapsamına girebileceğini belirten Quintana, söz konusu personelin, Arakan eyaletinde yerinden edilmiş insanlara sağlık hizmeti sunulması, su ve gıda gibi temel yardım malzemelerinin sağlanmasında yardımcı olduklarını vurguladı.

  "BM ÇEKİLİRSE KATLİAMLAR DEVAM EDER"

  Özel Raportör Quintana, ''BM çalışanlarının geri çekilmesi, yaşam hakkı dahil insan haklarının kullanılması konusunda ciddi sonuçlar doğuracaktır'' dedi.

  Quintana ayrıca Arakan'daki kamplarda bulunan 140 bin kişinin sağlık hizmetleri konusunda ciddi derecede yardıma ihtiyaçlarının olduğu ve 700 bin savunmasız kişinin de kamplar dışında aynı hizmetten yoksun durumda bulunduklarını belirtti.

  Daha önceki açıklamasında ''Müslüman nüfusun hareket özgürlüğü konusundaki ayrımcı ve katı kısıtlamaları'' eleştiren Quintana, hükümetin, nüfus sayımında, Rohingya'nın kendini ifade etmesini engelleyen kararının uluslararası insan hakları standartlarına uygun olmadığının altını çizdi.

  Quintana, Rohingya'nın kendini ifade etmesinin Arakan'ın geçmişinde şiddete ve insan hakları ihlallerine yol açtığını ve bazı protestoların kökünde bunların bulunduğunu vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir