Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
459.701
-0.2848%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Arakanlı Müslümanlar köle gibi satılıyor

  Myanmar'da şiddetten kaçarak Tayland'a sığınan Arakanlı Müslüman göçmenler insan kaçakçılarına satılıyor.
  • 22.01.2013 - 14:21
  Arakanlı Müslümanlar köle gibi satılıyor

  Arakanlı Müslümanlar köle gibi satılıyor #1

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin araştırmasına göre, Taylandlı yetkililer, Myanmar'dan gelen Arakanlı Müslüman göçmenleri insan kaçakçılarına satıyor. Myanmar'ın Arakan eyaletinde son aylarda artan etnik saldırılar nedeniyle, binlerce Arakanlı Müslüman, Andaman Denizi'ni geçerek Tayland'a kaçtı.

  Taylandlı donanma ve polis yetkilileri, Arakanlı göçmenleri taşıyan teknelerle anlaşarak onları insan kaçakçılarına satarak Malezya'ya gönderiyor. Tayland hükümeti iddiaları ciddiye aldığını ve olayın soruşturulacağını açıkladı.

  BALIK İSTİFİ YAPIYORLAR

  Geçtiğimiz Kasım ayında Arakanlı Müslüman Ahmet, eşine ve sekiz çocuğuna veda ederek Myanmar'ın batısından yola çıktı. Ahmet'in balıkçı teknesi, Arakanlı Müslümanlar ile Budistler arasındaki çatışmalarda hasar görmüştü. Diğer 60 kişiyle birlikte 13 gün boyunca derme çatma bir tekneyle Andaman Denizi'ni aşarak Tayland kıyılarına vardılar. Taylanlı yetkililer tarafından yakalandıklarında Ahmet sıkıntılarının sona erdiğini düşündü. Oysa yeni başlıyordu. O gece Arakanlılar sınırdaki Ranong bölgesinden polis otobüsüne bindirildi. İki saat sonra apar topar indirilip ağların altına saklanarak altı aracın arkasına yerleştirildi. "Balık istifi gibi yan yana yatmaya zorlandık" diyor Ahmet.

  O bilmiyordu ama, 61 Arakanlı insan kaçakçılarına satılmış, Malezya'ya doğru yola çıkmıştı. Tayland-Malezya sınırında bir kasabada araçlardan indiklerinde artık birer esirdiler.

  'ZİNCİRLE DÖVÜYORLARDI'

  "Tuvalet olarak kullanmamız için bir çukur kazdılar. Aynı yerde karnımızı doyurduk, uyuduk, tuvalete gittik. Korkunç bir koku vardı. Bizi demir sopalarla dürtüp zincirlerle dövdüler" diyor Ahmet.

  İnsan kaçakçıları Arakanlıları para ödeyerek almıştı ve masraflarını çıkarmak istiyordu. Ahmet ve arkadaşlarına sürekli telefon verilerek ailelerini aramaları ve yardım istemeleri isteniyordu.

  "Bizi polisten aldıklarını ve onlara para vermezsek bizi bırakmayacaklarını söylüyorlardı" diyor Ahmet.

  Onun hayatı için biçilen değer 40 bin Tayland bahtı, yani 1.300 dolardı. Ahmet eşini arayarak bir ineklerini satmasını söyledi. Ama istenen paranın ancak yarısını çıkarabildi. Esir olarak geçen bir aydan sonra Tayland'daki Arakanlı biri, Ahmet'in yardımına koşarak kalan parayı ona borç verdi. Serbest bırakılan Ahmet otobüse bindirilerek Tayland'ın kuzey kenti Phuket'e gönderildi. Bütün olanlara rağmen Ahmet kimseye kin beslemiyor; hayatta olduğu için minnettar.

  Görüş Bildir