Petrol
97.06
0.78%
Euro
18.4103
0.73%
Dolar
17.8766
-0.12%
Altın
1.029
-0.37%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.116
2.15%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Arap Birliği: Esad görevi bırakmalı

  Arap Birliği Dışişleri Bakanları bugün Suriye'deki son gelişmeleri ele almak için bir araya geldi
  • 22.01.2012 - 22:02
  Arap Birliği: Esad görevi bırakmalı

  Arap Birliği: Esad görevi bırakmalı #1

  Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısından Suriye'de Ulusal Birlik Hükümeti kurulması ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın görevini yardımcısına devretmesi kararı çıktı.

  ESAD GÖREVİ TESLİM ETMELİ

  Suriye gündemiyle Kahire'de toplanan Arap Birliği, Suriye'de çözüm için yeni bir yol haritası açıkladı. Birliğin üzerinde uzlaştığı planı açıklayan isim, Katar Başbakanı Hamad Bin Casım oldu.

  Plan, Beşşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına devretmesini ve en kısa zamanda erken seçime gidilmesini öngörüyor.

  Katar Başbakanı Casım, demokratik geçiş sürecinin sağlanması için Beşşar Esad'dan yetkilerini yardımcısına devretmesi istedi.

  2 AY İÇİNDE ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİ

  Plan, bir sonraki adım olarak, Suriye'yi seçimlere taşıyacak geçici bir ulusal birlik hükümetinin 2 ay içerisinde kurulmasını öngörüyor.

  Arap Birliği, suriye için hazırladığı bu yol haritasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de taşımayı planlıyor. Arap liderler, plan için Birleşmiş Milletler'in onayını almak istiyor.

  GÖZLEMCİ HEYETİNİN GÖREV SÜRESİ UZADI

  Arap Birliği ayrıca, Suriye'deki gözlemci heyetinin görev süresini de 1 ay uzatma kararı aldı. Suudi Arabistan ise bu duruma tepki göstererek, gözlemcilerini geri çekeceğini açıkladı. Arap gözlemci heyeti Aralık ayı sonundan bu yana Suriye'de incelemelerde bulunuyordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir