Petrol
87.39
0.59%
Euro
19.6253
0.05%
Dolar
18.6362
0.02%
Altın
1.077
-0.27%
Borsa
5
-0.92%
Bitcoin
322.196
-0.56%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Arap Prensler darbeden rahatsız

  General Sisi'nin 3 Temmuz'da Mısır'da yaptığı darbe Suudi Arabistan'da siyasi çatlağa yol açtı.
  • 26.09.2013 - 09:03
  Arap Prensler darbeden rahatsız

  Arap Prensler darbeden rahatsız #1

  Mısır'da General Abdülfettah El Sisi'nin 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği askeri darbe ve ardından gelen katliamlara maddi ve manevi destek veren ülkelerden biri olan Suudi Arabistan yönetimine prenslerden tepki geldi.

  DARBE SUUDLAR'IN KASASINI DA SARSMIŞ

  Middle East Monitor isimli haber sitesinin Suudi Kraliyet Ailesi'ne mensup ismi açıklanmayan şahıslardan edindiği bilgiye göre, ülkedeki birçok prensin, Mısır'da yaşanan darbeye arka çıkmasından ötürü Krallık yönetimine kızgın olduğu ve bu durumdan son derece rahatsız oldukları belirtildi. Prenslere göre, Suudi Arabistan ülkesinin Mısır darbesi karşısındaki tutumu, bir yandan Krallığın kasasını sarsarken diğer yandan da ülkenin uluslararası camiadaki prestijini sarstı.

  VELİAHT ABDÜLAZİZ DE KIZGIN

  Asrar Arabia adlı gazetede geçen bir habere göre de Kral Abdülaziz'in oğlu Veliaht Prens Salman b. Abdülaziz'in, babasının Mısır darbesine verdiği desteğe tepki gösterdiği ve babasını eleştirdiği iddia edildi.

  3 Temmuz'da Mısır'da Genelkurmay Başkanı El-Sisi ve ordusunun yaptığı darbeye başta Suudi Arabistan, BAE, ABD ve İsrail destek vermişti. Hatta Suudi Arabistan'ın El-Sisi'ye, ülkenin ilk sivil Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'yi devirmeye ikna etmek için milyonlarca dolar ve petrol teklifinde bulunduğu iddia edilmişti.


  Görüş Bildir