Euro
10.174
0.64%
Dolar
8.3337
0.26%
Altın
500.66
0.34%
Borsa
1.464
0.7%
Bitcoin
378.090
0.96%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C

  Arjantin Devlet Başkanı için soruşturma açan savcı öldü

  Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı Alberto Nisman ölü bulundu.
  • 19.01.2015 - 11:50
  Arjantin Devlet Başkanı için soruşturma açan savcı öldü

  Arjantin Devlet Başkanı için soruşturma açan savcı öldü #1

  Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner hakkında suç duyurusunda bulunan savcı Alberto Nisman evinin banyosunda kafasına tek kurşun sıkılmış olarak ölü bulundu.

  SALDIRI SONRASI DAVA AÇMIŞTI

  Savcı Alberto Nisman, Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner’in 1994 yılında başkent Buenos Aires’de 85 kişinin öldüğü bir Yahudi merkezine yapılan saldırıda parmağının olduğunu iddia ederek hakkında dava açmıştı.

  KORUMA İSTEMİŞTİ

  Savcı Nisman’ın birkaç saat içinde meclise giderek Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner ve ona bağlı işbirlikçileri hakkında saldırı ile ilgili olarak detaylı açıklama yapması bekleniyordu. Muhalefet partisi milletvekillerinden Patricia Bullrich, savcının tehtidler aldığını ve baş savcılıktan koruma istediğini açıkladı.

  TEK KURŞUNLA ÖLDÜ

  Arjantin basınına açıklamalarda bulunan Bullrich, bir savcının meclise açıklama yapmak üzereyken öldürülmesinin büyük bir olay olduğunu vurguladı. Alberto Nisman Arjantin’de son bir hafta içinde siyaset hayatında en fazla konuşulan kişilerin başında geliyordu.

  Nisman 85 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı Yahudi merkezine yapılan saldırının arkasında İran’ın olduğunu ileri sürerek bu saldırıya başta Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner olmak üzere bazı milletvekilleri, savcılar ve ona bağlı istihbarat birimlerinin destek verdiğini öne sürüyordu. Kafasından tek kurşunla öldürülen savcı Nisman’ın elinde aynı zamanda istihbarat birimleri ile İranlı bazı yetkililer arasında yapılan telefon konuşmalarının kayıtlarının bulunduğu belirtiliyordu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir