Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Arjantinli kaçak eski istihbaratçı ABD'de çıktı

  Arjantinli firari eski istihbaratçı Antonio Jaime Stiuso'nun şubat ayında Brezilya üzerinden ABD'ye gittiği belirlendi
  • AA
  • 08.10.2015 - 07:26

  Arjantinli kaçak eski istihbaratçı ABD'de çıktı

  Antonio Jaime

  Buenos Aires'teki Arjantin Yahudi Derneği'ne (AMIA) 1994 yılında düzenlenen terör saldırısıyla ilgili soruşturma yürüten savcı Alberto Nisman'ın ocak ayında evinde ölü bulunmasına ilişkin ifadeye çağrıldıktan sonra ülkeden kaçan eski Arjantin İstihbarat Teşkilatı (SIDE) Harekatlar Genel Direktörü Antonio Jaime​Stiuso’nun, 19 Şubat’ta Brezilya üzerinden ABD’ye gittiği belirtildi.

  DURUŞMAYA ÇAĞRILDIKTAN BİRKAÇ SAAT SONRA KAÇTI

  Brezilya İnterpol Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Stiuso'nun Nisman davasında ifade vermeye çağırıldıktan birkaç saat sonra ülkeden ayrıldığı ifade edildi.

  Yerel C5N televizyonu tarafından yayınlanan habere göre, Stiuso’nun İtalyan pasaportu kullanarak Brezilya’nın Porto Alegre şehrinden Miami’ye gittiği kaydedildi.

  Stiuso’nun AMIA'ya düzenlenen terör saldırısına dair yürütülen soruşturmada adının geçtiği, ayrıca hakkında "kaçakçılık, haksız kazanç sağlama ve bazı şirketlerle kara para aklama bağlantılı şüpheli ilişkileri olduğu" gibi suçlamalar bulunduğu belirtiliyor.

  Geçen yıla kadar ülkenin en güçlü isimlerinden biri olarak kabul edilen Antonio Stiuso’nun ocak ayında savcı Alberto Nisman’ın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgisi olduğu yönündeki iddiaların kendisi için bir dönüm noktası olduğu ifade ediliyor.

  ARJANTİN'DEN ABD'YE SUÇLAMA

  Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner de, BM Genel Kurulu'nun 70. Dönem genel görüşmelerinde yaptığı konuşmada, eski istihbarat yetkilileri ve Stiuso'nun ABD'de ikamet ettiklerini ima ederek ABD’nin bu isimlerin nerede olduklarına dair bilgi vermesini istemişti.

  Kirchner hükümeti tarafından ABD'li yetkililere gönderilen mesajlarda Arjantin’in bu konudaki taleplerinin kurumların en üst yetkililerinin imzasıyla gizli değil, kamuya açık olarak dile getirildiği vurgulanmış ve Amerikalı yetkililerden de aynısının beklendiği ifade edilmişti.

  Arjantin hükümeti, ABD’yi, Stiuso’nun yakalanması konusunda işbirliği yapmamakla suçluyor.

  Stiuso'nın bir dönem Harekatlar Genel Direktörlüğü'nü yaptığı SIDE, ocak ayında Nisman’ın öldürülmesinden sonra Devlet Başkanı Kirchner tarafından feshedilmiş ve yerine Federal İstihbarat Teşkilatı (AFI) kurulmuştu.

  Görüş Bildir