Euro
9.5304
0.06%
Dolar
8.0033
-0.03%
Altın
464.61
-0.13%
Borsa
1.321
0%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  Aşağı Saksonya'da İslamiyet resmi din oluyor

  Almanya'nın aşağı saksonya eyaletinde islamiyet'in resmi din olması için ön sözleşme imzalandı.
  • 01.10.2013 - 22:54
  Aşağı Saksonya'da İslamiyet resmi din oluyor

  Aşağı Saksonya da İslamiyet resmi din oluyor #1

  Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil, eyalet hükümeti konukevinde, İslamiyet'in resmi din olarak kabul edilmesi amacıyla müzakereleri başlatacak ön sözleşmeyi imzalamak için İslam kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

  Weil ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği Başkanı Yılmaz Kılıç, Hannover Şurası Başkanı Avni Altıner ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ön sözleşmeye imza attı.

  HÜKÜMETİMİZ MÜSLÜMANLARA SAYGINLIĞINI GÖSTERMEK İSTİYOR

  Başbakan Stephan Weil, Müslümanların Aşağı Saksonya Eyaleti toplumunun önemli bir parçası olduğunu belirterek, "Geçmiş zamanda karşılıklı olarak güvensizlik oluşmuştu. Hükümetimiz bu anlaşma ile Müslümanlara saygınlığını göstermek istemektedir" diye konuştu.

  DİĞER EYALETLERE ÖRNEK OLABİLECEK BİR SÖZLEŞME

  Devlet anlaşması için yapılan ön sözleşmenin önemli olduğunu kaydeden DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyaletler Birliği Başkanı Kılıç da "Üzerinde anlaşma ve tartışma istediğimiz otuzdan fazla konu var. Şehir eyaletleri Hamburg ve Bremen’den sonra sıra büyük eyalet olarak Aşağı Saksonya’ya geldi. Diğer büyük eyaletlere örnek olabilecek bir sözleşme imzalamak istiyoruz" dedi.

  NÜFUSUN YÜZDE 6.7'Sİ MÜSLÜMAN

  Hannover İslam Şurası Başkanı Avni Altıner, Aşağı Saksonya eyaletinde yaşayanların yüzde 6,7’sinin Müslüman olduğunu bildirerek, Hristiyan ve Musevi cemaatleri gibi aynı hakların alınabileceği bir anlaşmanın ön sözleşmesini imzalamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ise Hamburg’da yapmış oldukları devlet antlaşmasını Aşağı Saksonya’da da yapmak istediklerini dile getirdi.

  Törene Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadınlar, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Cornelia Rundt, Uyum Sorumlusu Doris Schröder Köpf, Yeşiller Partisi Eyalet Meclis Üyesi Belit Nejat Onay ile çok sayıda davetli katıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir