Dolar
7.6345
-0.8622%
Euro
8.8952
-0.9012%
Altın
1858.86
-0.2463%
Borsa
1114.36
1.0619%
G. Altın
456.002
-1.2202%
Bitcoin
79449.8
0.7095%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Assange'dan Obama'ya ağır suçlama

  Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Barack Obama'yı Arap Baharı'nı çıkarı için kullanmakla suçladı.
  • 28.09.2012 - 04:46
  Assange'dan Obama'ya ağır suçlama

  Assange dan Obama ya ağır suçlama #1

  BM TOPLANTISINA VİDEO BAĞLANTISIYLA KATILDI

  İngiltere'nin başkenti Londra'da sığındığı Ekvador Büyükelçiliği'nden video bağlantısıyla Birleşmiş Milletler 67. Genel Kurulu çerçevesinde yapılan bir toplantıda konuşan Assange, kendisi ile Arap Baharı'nı başlatanlar arasında paralellik kurdu ve "Obama, hepimizi yüzüstü bıraktı" dedi.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  Assange dan Obama ya ağır suçlama #2

  "WİKİLEAKS, ARAP BAHARI'NA İLHAM VERDİ"

  Assange, Arap dünyasındaki ayaklanmalara kısmen Wikileaks'in bölge ülkelerinin despot liderleri ile ilgili açıklamalarının ilham verdiğini ileri sürdü.

  ABD yönetiminin Wikileaks'e karşı dava açtığını ve Wikileaks çalışanlarını rahatsız ettiğini söyleyen Assange, Obama'yı Arap Baharı reformlarını seçim kampanyasında kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışmakla suçladı.

  2011'de Tunus'ta Muhammed Buazizi adlı bir seyyar satıcının kendini ateşe vererek Devlet Başkanı Ben Ali iktidarının devrilmesine yol açan olayları başlattığını anımsatan Assange, "Muhammed, kendisini Obama yeniden seçilebilsin diye yakmadı" dedi.

  İNGİLTERE VE İSVEÇ'E SUÇLAMA

  İsveç tarafından kendisine yöneltilen tecavüz suçlamalarına değinmeyen Assange, İngiltere ve İsveç'i de ABD ile yakın askeri ve istihbarat bağlantılarını korumak adına kendisine ABD'ye iade edilmeyeceğine dair garanti vermemekle suçladı.

  İKİ KADINA TECAVÜZLE SUÇLANIYOR

  Assange'a siyasi iltica hakkı tanıyan Ekvador'un Dışişleri Bakanı Ricardo Patino ise toplantıda Assange'ın sığınma talebi ile ilgili bir çözüme ulaşmak için birçok yol olduğuna işaret etti.

  İngiltere'nin iki kadına tecavüzle suçlandığı, İsveç'e iade edilmesine karar verdiği Assange, 19 Haziran'da Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden sığınma talebinde bulunmuş, Edvador Devlet Başkanı Rafael Correa da bu talebi kabul etmişti. İngiltere, Assange'in, Ekvador Büyükelçiliği'nden dışarı adım atar atmaz tutuklanacağını açıklamıştı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Assange'ın kaderiyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini, ancak henüz bir ilerleme sağlanamadığını belirtmişti.

  İngiltere'de yaklaşık 1,5 yıl ev hapsinde tutulan Assange'ın avukatları, ülkedeki yasal süreçte müvekkillerinin İsveç'e iadesinin, "haksız ve yasa dışı" olacağını, İsveç'e iade edilirse adil yargılanamayacağını ve ABD'ye gönderilebileceğini savunuyor.

  Assange'dan Obama iddiası, julian assange, wikileaks, barack obama, abd, arap baharı, tecavüz, birleşmiş milletler

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir