Euro
9.7206
0.39%
Dolar
8.1014
0.38%
Altın
456.74
1.42%
Borsa
1.407
-0.17%
Bitcoin
510.403
-0.73%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C
  Atina'da iktidar karşıtı gösteri

  Atina'da iktidar karşıtı gösteri

  Atina'da, ülkedeki hapishanelerde açlık grevi yapan hükümlülere destek amacıyla gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.
  • AA
  • 08.04.2015 - 08:10

  atina

  Yunanistan'ın başkenti Atina’da, ülkedeki hapishanelerde açlık grevi yapan hükümlülere destek amacıyla gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.

  SLOGANLAR ATILDI

  Kent merkezindeki Atina Üniversitesi önünde toplanan ve kendilerini "iktidar karşıtı anarşist" olarak adlandıran yaklaşık bin kişilik grup, sloganlar eşliğinde parlamentoya kadar yürüdü. Parlamento önünde gösteri yapan eylemciler, burada bulunan meçhul asker anıtına ve meclisin avlu duvarlarına "Çiçekler", "Cezaevleri yakılsın" ve "Demokrasiye savaş" şeklinde sloganlar yazdı.

  Gösteri sırasında yüzleri maskeli kişilerin saldırısına uğrayan çevredeki bazı dükkan ve iş yerlerinin camları kırıldı.

  GÖSTERİDEN KARELER

  Atina'da iktidar karşıtı gösteri VİDEO

  Atina da iktidar karşıtı gösteri #2

  POLİSE MOLOTOFLU SALDIRI

  Parlamento önündeki gösterinin ardından Teknik Üniversite önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Sturnaras Caddesi'nde barikatlar kurarak, park halindeki iki otomobili ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Üniversite binasının çevresindeki ahşap duvarı da ateşe veren eylemcilerin, polise molotoflu ve taşlı saldırıda bulunması üzerine gerginlik yaşandı.

  GAZ VE SES BOMBASI KULLANILDI

  Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı. Gece saatlerine kadar süren gösteriler sırasında kent merkezindeki bazı caddeler trafiğe kapandı.

  Yunanistan’da, F tipi cezaevlerinin kapatılmasını ve cezaevlerinde açlık grevi yapan mahkumların tahliye edilmesini talep eden iktidar karşıtları, daha önce de meclis avlusuna girerek gösteri yapmıştı.

  Atina da iktidar karşıtı gösteri #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir