Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.580
2.55%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Atina'da toplu taşıma 10 Temmuz'a kadar bedava

  Yunanistan'da yaşanan nakit sıkıntısı nedeniyle Atina'da 10 Temmuz'a kadar toplu taşıma ücretsiz olacak.
  • Ajanslar
  • 07.07.2015 - 13:20
  Atina'da toplu taşıma 10 Temmuz'a kadar bedava

  Atina da toplu taşıma 10 Temmuz a kadar bedava #1

  Yunanistan Bankalar Birliği, bankaların 9 Temmuz'a kadar kapalı olacağını duyurdu. Ayrıca Yunanistan Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakanlığı, ülkenin başkenti Atina'da nakit sıkıntısını hafifletmek için toplu taşıma araçlarının 10 Temmuz'a kadar ücretsiz hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

  BANKALAR 9 TEMMUZ'A KADAR KAPALI

  Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına verdiği acil likidite desteğini mevcut seviyede tutma kararının ardından Yunan hükümeti, sermaye kontrolleri uygulayarak, Yunan bankalarının 7 Temmuz'a kadar kapalı kalacağını açıklamıştı. Ancak Bankalar Birliği bu süreyi iki gün daha uzattı. Yunan bankaları, bugün ve yarın da kapalı olacak.

  LİMİT 60 AVRO

  Birlik, para çekme makinelerinden çekilecek günlük para limitinin de 60 avro olarak devam ettiğini açıkladı. Yunanistan'da bazı devlet bankaları sadece Elektronik Fon Transferi için kimi bölgelerde açık tutuluyor.

  KUYRUKLAR DEVAM EDİYOR

  Bugün, Yunanlılar para çekmek için bankaların para çekme makineleri önünde yine kuyruklar oluşturdu. Yunanistan merkez bankası ve özel bankaların, para çekme makinelerdeki stokların bitmemesi için büyük çaba sarf ettiği belirtiliyor.

  10 TEMMUZ'A KADAR ÜCRETSİZ

  Yunanistan Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakanlığı, ülkenin başkenti Atina'da nakit sıkıntısını hafifletmek için toplu taşıma araçlarının 10 Temmuz'a kadar ücretsiz hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu. Bu arada Avrupa Merkez Bankası'nın, Yunan bankalarının likidite imkanı için belirlediği teminat koşullarını sıkılaştırma kararının ardından, bugün yapılacak Avro Bölgesi Liderler Zirvesi'nde Yunan hükümetine kreditörlerin anlaşma planını kabul etmesi için baskısını artırarak devam ettirdiği bildirildi.

  Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin, Yunan bankalarının likidite probleminin yanında, sürdürülebilirlik problemiyle de karşı karşıya kalabileceğine işaret ettiği ifade edildi. Yunan bankalarının yetkilileri, ülkenin geri dönülemez bir yola girdiğine dikkati çekerek, Syriza hükümetinin kreditörle acil bir anlaşma yapmaması durumunda bankların batma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir