Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.926
-0.54%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Avrupa Birliği'den Kuzey Afrika’ya Türkiye modeli

  Avrupa Birliği, mülteci krizini çözmek için Türkiye ile imzaladığı anlaşmayı Kuzey Afrika ülkeleri ile uygulamak istiyor.
  • Ajanslar
  • 10.04.2016 - 06:04
  Avrupa Birliği'den Kuzey Afrika’ya Türkiye modeli

  Avrupa Birliği den Kuzey Afrika’ya Türkiye modeli #1

  Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Libya ile benzer bir mülteci anlaşmasının imzalanmak için çalışmalar yürütüldüğünü aktardı. Açıklama, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Kuzey Afrika ülkelerinden büyük bir mülteci akını beklendiğini söylemesinin ardından geldi. Şansölye, “İnsanlara vatanlarına yakın bir yerde uygun koşullar yaratılması, hepsinin bize gelip burada entegrasyonla uğraşmamızdan çok daha uygun bir durum” dedi.

  MÜLTECİLERİN YENİ VE TEHLİKELİ ROTALARI

  Türkiye ile imzalanan anlaşmanın ardından Ege Denizi üzerindeki geçişlerin azalması nedeniyle Mısır, Libya gibi ülkelerin üzerinde uzun ve tehlikeli yolculuğu göze alacak mültecilerin İtalya’ya gitme ihtimalleri endişe yaratıyor. Geçen hafta Mısır’dan çıkan bir mülteci botunun batması sonucunda 12 mülteci hayatını kaybetmişti. Mülteci anlaşmasının ardından insan kaçakçılarının mültecileri Antalya, Mersin ve Antalya’dan kalkacak balıkçı tekneleriyle İtalya’ya götürmeye başlayacağı belirtiliyor. Dün Yunanistan’ın Sisam adası yakınlarında bir mülteci botunun batması sonucunda 5 kişi öldü. Ölenlerden dördünün kadın, birinin ise çocuk olduğu ifade edildi. Mülteci anlaşmasına rağmen az da olsa Ege Denizi üzerinde mülteci geçişleri sürüyor.

  SINIR DIŞI EDİLEN MÜLTECİ SAYISI KATLANACAK

  Almanya hükümetinin Mülteci Politikaları Koordinatörü Peter Altmaier ise, Almanya’nın 2016 yılında sınır dışı edilen mülteci sayısını iki katına çıkarması gerektiğini söyledi. Geçen yıl sığınma başvurusu reddedilen 22 bin kişinin sınırdışı edildiğini söyleyen Altmeier, yaklaşık 37 bin kişinin ise kendi istekleriyle geri döndüğünü söyledi.

  Altmaier, sığınma başvurusu reddedilerek ülkesine gönderilen kişi sayısının artırılmak zorunda olduğunu vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir