Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.734
0.35%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Avrupa Birliği'nden İsrail'e Gazze çağrısı

  Avrupa Birliği, İsrail'e Gazze'ye uyguladığı izolasyonları sonlandırması ve geçiş noktalarını tamamen açması çağrısında bulundu.
  • AA
  • 21.07.2015 - 07:04
  Avrupa Birliği'nden İsrail'e Gazze çağrısı

  Avrupa Birliği nden İsrail e Gazze çağrısı #1

  Brüksel'de AB dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı.

  Buna göre, İsrail-Filistin çatışmasında kapsamlı ve adil bir çözüm gerektiği ifade edildi.

  İsrail ve Filistin'in birbirini tanıyarak barış ve güvenlik içerisinde yaşayabileceği, tarafların iki devletli çözüm dışında alternatifi olmadığı ve iki tarafın da somut adımlarla iki devletli çözüm için yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğinin altı çizildi.

  Bölgede güven ortamının hazırlanmasını AB'nin aktif olarak destekleyeceği, devletlerin ve diğer aktörlerin barış ve güvenlik için sorumlu davranması gerektiği anlatıldı.

  "MEZARLIK KONUSUNA ACİL ÖNEM VERİLMELİ"

  Gazze'deki mezarlık konusuna acil önem verilesi gerektiğine dikkat çekilerek, Gazze Şeridi'nde çatışmalardan bir yıl sonra insani ve sosyo-ekonomik durumun vahim durumda olduğu belirtildi.

  Uluslararası toplumun Gazze'ye verdiği yardım sözlerini yerine getirmesi gerektiğinin altı çizilerek, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na mali destek sağlanması gerektiği anımsatıldı.

  "İNSANİ YARDIMLAR YERİNE ULAŞMALI"

  İsrail'in Gazze'ye uyguladığı izolasyonun hafifletilmesinin olumlu ancak yetersiz olduğu, insani yardımların bölgede tamamen yerine ulaşması gerektiği ifade edildi.

  Gazze Şeridi'nde siyasi, ekonomik ve güvenlik açılarından esaslı değişim gerektiğine dikkati çeken AB, bölgedeki izolasyonların son bulmasını ve geçiş noktalarının tamamen açılmasını istedi.

  İsrail'e, Susya ve Abu Nwar'da Filistinli'lerin ev ve altyapılarını imha etmeyi durdurması, Filistin'lileri zorunlu göç ettirmeye son vermesi çağrısında bulunuldu.

  "YENİ YERLEŞİMLER HUKUKA UYGUN DEĞİL"

  İsrail'in yeni yerleşimlerinin uluslararası hukuka uygun olmadığı vurgulanarak, İsrail 'in yerleşim politikaları ve bu bağlamda yaptıklarına şiddetle karşı çıkıldı.

  Ayrıca, taraflar şiddet karşıtı ve barışçıl bir tutuma davet edilirken, kalıcı ateşkes çağrısında bulunuldu


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir