Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.400
1.20%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Avrupa İlaç Ajansı, koronavirüs hapını incelemeye alabilir

  EMA'nın aşı stratejisin sorumlusu Cavaleri, hap şeklinde alınan koronavirüs ilacına ilişkin açıklama yaptı.
  • AA
  • 05.10.2021 - 17:13
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 17:23
  Avrupa İlaç Ajansı, koronavirüs hapını incelemeye alabilir

  Amerikan ilaç şirketi Merck, koronavirüse karşı hap geliştirdiğini duyurmuş, söz konusu hapın virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarıya düşürdüğünü açıklamıştı.

  Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), koronavirüs hastalığından ölüm riskini yüzde 50 azalttığı duyurulan ilacın değerlendirmeye alabileceğini bildirdi.

  AVRUPA'DAN KORONAVİRÜS HAPI AÇIKLAMASI

  EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu Marco Cavaleri, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Merck'in geliştirdiği deney aşamasındaki ilaca ilişkin, "Gelecek günlerde bu hapı incelemeye başlayıp başlamayacağımızı değerlendireceğiz." dedi.

  Cavaleri, ayrıca Pfizer/BioNTech gibi mRNA aşılarıyla ilgili temel güvenlik endişesinin miyokarditis (kalp kası iltihaplanması) olduğunu anımsatarak bu vakaların özellikle ikinci dozdan sonra görüldüğünü belirtti.

  Avrupa İlaç Ajansı, koronavirüs hapını incelemeye alabilir #1

  AŞI DEĞERLENDİRMESİ

  Bildirilen miyokarditis vakalarının çoğunun hafif olduğuna dikkati çeken Cavaleri, "3. dozdan sonra bu riski henüz tanımlayamıyoruz çünkü çok nadiren ortaya çıkıyor. Şimdilik bildiğimiz; Kovid-19 aşılarının 2 doz halinde uygulandığında hastaneye yatış ve ölüme karşı koruma sağladığı." değerlendirmesini yaptı.

  Cavaleri, sene sonu itibarıyla monoklonal antikor olarak bilinen yeni koronavirüs tedavilerini duyurmak üzere 4 antiviral ilaç üzerinde çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir