Euro
8.9521
-0.53%
Dolar
7.3715
-0.45%
Altın
439.29
-0.57%
Borsa
1.538
-0.16%
Bitcoin
236.589
-2.57%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Avrupa Konseyi'nde Rusya'yı üyelikten çıkarılma planı

  Kırım'ı işgal etmesinden dolayı Avrupa Konseyi'nde oy hakkı elinden alınan Rusya, 2017'den beri AKPM'ye heyet göndermiyor. Katkı payını da yatırmayan Rusya'nın AK'den atılma ihtimali oluştu.
  • AA
  • 10.10.2018 - 02:32
  Avrupa Konseyi'nde Rusya'yı üyelikten çıkarılma planı

  DQW

  Rusya'nın Avrupa Konseyi'ne geri dönüş hamlesi olarak görülen karar tasarısı komisyona iade edildi.

  RUSYA'YI GERİ İSTEYENLER DE VAR

  AKPM'nin işleyiş biçimi ve kurallarının güncellenmesi amaçlanan fakat daha çok Rusya'nın taleplerini içerdiği iddiasıyla Genel Kurul'da hararetli tartışmalara neden olan Belçikalı Parlamenter Petra De Sutter'in hazırladığı rapor ve karar tasarısı, oylamaya sunulmadan Kurumsal İşler ve Dokunulmazlıklar Komisyonu'na geri gönderildi.

  79'a karşı 99 üyenin oyuyla komisyona geri gönderilen tasarıda yer alan, ulusal heyetlerin temsil yetkileri, yaptırımların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı veya Avrupa Konseyi Genel Sekreteri seçimleri dışında tutulması gibi düzenlemeler nedeniyle, Rusya'nın ocak ayında AKPM'ye geri döneceği beklentisi bulunuyordu.

  RUSYA ÜYELİKTEN ÇIKARTILABİLİR

  Rusya'nın 2014'te Kırım'ı işgali nedeniyle AKPM'deki Rus heyetinin oy hakkı elinden alınmıştı. Rusyada bu yaptırıma tepki olarak, 2016'dan itibaren ulusal heyet göndermeme kararı almış ve yıllık 33 milyon avro olan Avrupa Konseyi bütçesine katkı payını ödemeyi reddetmişti.

  2017'den beri bütçe katkı payını ödemeyen Rusya'nın, Avrupa Konseyi kuralları gereği, Konseyin yürütme organı olan Bakanlar Komitesi tarafından üyelikten çıkarılması ihtimali mevcut.

  İNGİLTERE VE UKRAYNA TEMSİLCİLERİ RUSYA ALEYHİNE ÇALIŞIYOR

  Tasarının Genel Kurulda görüşülmesi sırasında özellikle İngiliz ve Ukraynalı parlamenterler Rusyaaleyhinde görüş bildirdi. İngiliz ve Ukraynalı parlamenterler, 47 ülkeden parlamenterlerin bir araya geldiği AKPM ve 800 milyondan fazla kişiye hitap eden Avrupa Konseyi'nin Rusya'nın şantajlarına boyun eğmemesi çağrısında bulundu.

  Karar tasarısında, Rusya'nın dile getirdiği, Avrupa Konseyi organlarından atılma, oy hakkının elinden alınması veya yaptırım uygulanması gibi konular zorlaştırılıyordu. Özellikle Ukrayna ve İngiliz heyetlerinin aleyhte kulis faaliyetinde bulunması sonrası tasarının yeterli oyu alarak parlamentodan geçemeyeceğinin belli olduğu ve bu nedenle geri çekildiği belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir