Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
288.386
3.96%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Almanya, PKK'ya canlı kalkan olmak için Erbil'e gitmek isteyen heyeti engelledi

  Almanya, PKK'ya canlı kalkan olmak için Erbil'e gitmek isteyen heyeti engelledi

  Düsseldorf Havalimanından Irak'ın Erbil şehrine gitmek isteyen ve polis tarafından engellenen heyetin 'PKK için canlı kalkan' olmak amacıyla yola çıktığı iddia edildi.
  • AA
  • 13.06.2021 - 06:08
  • Güncelleme : 13.06.2021 - 09:14

  Alman basınından Die Welt'in polis raporuna dayandırıldığı haberinde, ülkedeki PKK'ya yakın Kürt derneklerinin terör örgütüne destek olmak amacıyla "canlı kalkan" kampanyası başlattığı, haziran ayı içinde insanların gruplar halinde Irak'a gitmek için yola çıkacağı belirtildi.

  "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ ZARAR GÖRÜR"

  Gazetenin haberinde, Almanya'da yasaklı terör örgütü listesinde yer alan PKK'nın NATO üyesi Türkiye'ye karşı olan eylemlere katılması ya da pasif destek vermesinin Federal Almanya Cumhuriyeti'nin çıkarlarını önemli ölçüde etkileyeceği vurgulanarak, "Alman veya Avrupa vatandaşlarının çatışmaya katılması Türkiye ile ilişkileri olumsuz etkileyecektir." denildi.

  Almanya, PKK ya canlı kalkan olmak için Erbil e gitmek isteyen heyeti engelledi #1

  PKK İÇİN CANLI KALKAN OLACAKLARDI

  Almanya'nın Düsseldorf Havalimanından Irak'ın Erbil şehrine gitmek isteyen heyetin ülkeden çıkışına polis tarafından izin verilmemişti.

  Polis, aralarında Hamburg eyaleti Sol Parti Grup Eş Başkanı ve Eyalet Milletvekili Cansu Özdemir'in bulunduğu heyetin, "Almanya’nın itibarı zedeleme tehlikesi" gerekçesiyle heyetin ülkeden çıkışının engellendiğini açıklamıştı.

  Almanya, PKK ya canlı kalkan olmak için Erbil e gitmek isteyen heyeti engelledi #2

  Polis sözcüsü, yaptığı açıklamada, Özdemir'in ilk başta eyalet meclisi üyesi olduğunu söylemediğini, milletvekili olduğunu daha sonra öğrendiklerini aktarmış, avukatlarının müracaatından sonra Özdemir, polis tarafından serbest bırakılmıştı.

  Sorgulanan diğer heyet üyelerinden bazılarının yurt dışına çıkış yasağı olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir