Petrol
112.79
0.67%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
468.308
-4.03%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Boris Johnson: İngiltere ile AB arasında Brexit görüşmeleri tıkandı

  Boris Johnson: İngiltere ile AB arasında Brexit görüşmeleri tıkandı

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği'nin tutumunu değiştirmediği sürece ticaret anlaşması müzakerelerine devam edilemeyeceğini söyledi.
  • AA
  • 21.10.2020 - 03:44

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı görüşmede, Brexit sonrası AB ile İngiltere arasında yürütülen ticaret anlaşması görüşmelerinde gelinen son durum hakkında da bilgi verdi.

  "AB, TUTUMUNU DEĞİŞTİRİRSE MÜZAKERE DEVAM EDER"

  Miçotakis'i bilgilendiren Johnson, AB'nin müzakerelerdeki tutumunu değiştirmek istemediğini ve bu tutumun müzakereleri bir şekilde sona erdirdiğini ifade etti.

  Johnson, AB'nin konumunu değiştirmesi durumunda İngiltere'nin bu yeni temelde görüşmeye istekli olacağını vurguladı.

  Bu arada Başbakanlık sözcüsü de İngiltere'nin Brexit Müzakerecisi David Frost'un görüşmelere devam edebilmek için AB'nin yaklaşımını değiştirdiği konusunda güvenceye ihtiyacı olduğunu belirterek "tek bir tarafın tüm adımları atmasının beklenmemesi gerektiğini" vurguladı.

  Boris Johnson: İngiltere ile AB arasında Brexit görüşmeleri tıkandı #1

  BARNİER: "KAPIMIZ HALEN AÇIK"

  Öte yandan AB'nin Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün Frost ile tekrar görüştüğünü belirterek, "Mesajım: Kalan kısa zamanı en iyi şekilde değerlendirelim. Kapımız halen açık." değerlendirmesinde bulundu.

  Geçen hafta Brüksel'de toplanan AB liderleri, İngiltere Başbakanı Johnson'ın istediği şekilde bir ticaret anlaşmasının mümkün olamayacağını duyurmuştu.

  Bunun üzerine Johnson'ın AB'nin ciddi bir şekilde müzakere etmeyi reddettiği ve bunu değiştirmediği sürece de bir ticaret anlaşması olmadan ayrılığa hazırlanmanın zamanının geldiğini söylemişti.

  Boris Johnson: İngiltere ile AB arasında Brexit görüşmeleri tıkandı #2

  BREXIT SONRASI AB İLE İLİŞKİLER

  31 Ocak'ta AB'den ayrılan İngiltere, birlikle ticaret başta olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor. 31 Aralık'ta sona erecek olan geçiş dönemi boyunca İngiltere, AB kurallarına tabi olmayı sürdürüyor.

  İngiliz yetkililer, AB'nin itirazlarına rağmen geçiş dönemini uzatmamakta ve müzakerelerin 2020 sonuna kadar tamamlanmasında ısrar ediyor. Ancak müzakerelerin tıkanması, muhtemel bir anlaşma şansını giderek azaltıyor.

  Eğer bir anlaşmaya varılamazsa iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir