Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
717.200
-7.94%
11ºC
İstanbul
Yağmur 11 C

  Finlandiya’da köpekler koronavirüsü yolcuların terinden tespit edecek

  Finlandiya başkenti Helsinki’de bulunan Helsinki-Vantaa Havalimanı’nda eğitimli köpekler, koronavirüs taşıyan kişileri tespit etmek için göreve başladı.
  • DHA
  • 24.09.2020 - 17:56
  • Güncelleme : 24.09.2020 - 20:50
  Finlandiya’da köpekler koronavirüsü yolcuların terinden tespit edecek

  Finlandiya'da eğitimli köpeklerin, test yaptırmak isteyen kişilerden alınan ter örneklerini koklayarak koronavirüs taşıyıp taşımadıklarını tespit ettikleri bildirildi.

  10 SANİYEDE KORONA TESPİTİ

  Havalimanına dışarıdan gelen kişiler, kendilerine verilen peçetelerle boyunlarını siliyor. Daha sonra bu peçeteleri görevlilerin kendilerine verdiği kutuya bırakıyor. Kutuyu alan görevliler ise özel bir ortamda kişinin verdiği örnekleri köpeklere koklatıyor.

  Köpeklerin, kişide koronavirüs olup olmadığını yaklaşık 10 saniye içerisinde tespit edebildiği ifade ediliyor. Köpeğin virüs olduğu sinyalini vermesi üzerine, örnek alınan kişi havalimanının sağlık merkezine yönlendiriliyor ve burada ücretsiz test yapılıyor.

  Helsinki Üniversitesi’nden araştırmacı Anna Hielm-Bjorkman, köpeklerin semptom göstermeyen ve PCR testlerinin tespit edemediği ancak virüs taşıyan kişileri dahi ayırt edebildiğini ileri sürdü.

  Finlandiya’da köpekler koronavirüsü yolcuların terinden tespit edecek #1

  UZMANLARA GÖRE VİRÜSÜN KOKUSU VAR

  Uzmanlara göre koronavirüsün kokusu var. Ancak köpeklerin koronavirüsü tespit etme konusunda hangi kokuya duyarlı oldukları ise henüz bilinmiyor.

  Hielm-Bjorkman, “Köpeklerin virüsü koklayarak tespit ettikleri bir gerçek ancak aldıkları kokunun tam olarak ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Bunu bulabilirsek, tüm dünyada binlerce köpeği eğitebiliriz” ifadelerini kullandı.

  Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim adamları, enfekte bir kişinin köpeklerin koklayabileceği bir kimyasal salgılayıp salgılamadığını araştırıyor.

  Fransa’da Haziran ayında yayınlanan araştırmada, enfekte bir kişinin ‘ter kokusunun’ köpeklerin algılayabileceği şekilde farklı olduğuna dair kanıtlar bulunduğu ortaya çıktı.

  Finlandiya’da köpekler koronavirüsü yolcuların terinden tespit edecek #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir