Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
468.302
-6.17%
12ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 12 C

  Hollanda'da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı

  Hollanda'da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, ülke genelinde 23 Ocak'ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlaması, 15 Mart'a kadar uzatıldı.
  • AA
  • 24.02.2021 - 06:12
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 08:45
  Hollanda'da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı

  Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, 21.00-04.30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının üçüncü kez uzatıldığını ve yeni tarihin 15 Mart olduğunu açıkladı.

  RUTTE: 3. DALGA BAŞLAMIŞ OLABİLİR

  Başbakan Rutte, ilk kez İngiltere'de tespit edilen koronavirüsün mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan tipi sebebiyle vaka sayılarının yeniden yükselme eğilimi gösterdiğini ve muhtemel bir üçüncü dalganın başladığını belirtti.

  Rutte, vaka sayılarında artış görülmesine rağmen özellikle gençlerde ve yaşlılarda görülen yalnızlık hissindeki artış ve ruh sağlığındaki olumsuz etkilerin ortadan kalkması için bazı tedbirlerde gevşemeye gittiklerini kaydetti.

  Sağlık Bakanı de Jonge, İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca'nın Avrupa'ya teslim edeceği koronavirüs aşılarında yaşanacak gecikmenin zor bir durum oluşturacağını söyledi.

  AstraZeneca'nın karmaşık yapısının anlaşmaların uygulanmasını zorlaştırdığını belirten de Jonge, "3-4 günde bir şartlar değişiyor, çıldırtıcı bir durum." ifadelerini kullandı.

  Hollanda da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı #1

  DİĞER ÖNLEMLER GEVŞETİLİYOR

  Buna göre, kademeli olarak açılan ilkokul ve kreşler 1 Mart'tan itibaren tam zamanlı yüz yüze eğitime başlayacak.

  Orta öğretim okulları ve liseler ise haftanın bir günü yüz yüze eğitim yapacak.

  Orta öğretimde kurumları hangi gün yüz yüze eğitim yapılacağını kendisi belirleyecek ve bu süre en az 1,5 saat olacak.

  Hollanda da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı #2

  Sürücü kursları, berberler ve güzellik salonları gibi yakın temas gerektiren iş yerleri, müşteri sayısına ve hijyen kurallarına dikkat etmek kaydıyla 3 Mart tarihinden itibaren randevulu müşterilere hizmet vermeye başlayacak.

  3 Mart itibarıyla mağaza ve dükkanlar, randevusu olan müşterilerini kat başına 2 kişiyi geçmeyecek şekilde 10 dakika boyunca içeri alabilecek.

  Hollanda da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı #3

  Yine 3 Mart itibarıyla 27 yaşın altındakiler takım sporlarına başlayabilecek.

  Evlere kabul edilebilecek misafir sayısı 1 kişiyle sınırlandırılmaya devam edecek.

  Kafe, restoran, sinema, müze ve tiyatrolar kapalı kalmaya devam ederken üniversiteler de online eğitime devam edecek.

  Hollanda'da 20 bin üyesi olan Kafe ve Restoranlar Derneği (KHN), kafe ve restoranların tekrar açılması ve daha fazla destek için hükümete karşı dava açmıştı.

  Öte yandan Ulusal Stres ve Tükenmişliği Önleme Merkezi’nin (NCPSB) yaptığı araştırmada, Hollanda'da gençlerin yüzde 82'sinin, koronavirüs nedeniyle tükenmişlik sendromu yaşadığı ve neredeyse tüm gençlerde psikolojik sorun tehlikesi bulunduğu tespit edilmişti.

  Hollanda da koronavirüs tedbirleri yeniden uzatıldı #4

  KISITLAMADAN MUAF OLANLAR

  Yasak saatlerinde işe gidenler ve yemek dağıtımı yapanlar, iş yerlerinden aldıkları belgeyle sokağa çıkabiliyor.

  Polis, itfaiye ve ambulans çalışanları, tren, metro, tramvay, otobüs ve taksi sürücüleri, uçak mürettebatı ve kondüktörler, izin belgesi olmaksızın kısıtlamadan muaf tutuluyor.

  Hastalık, acil durum, hava yoluyla seyahat, adli işlemler, cenazeye katılma ve evcil hayvan gezdirme gibi nedenlerle sokağa çıkanlar da kısıtlama kapsamında yer almıyor.

  Yasağı ihlal edenlere 95 Euro idari para cezası uygulanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir