Dolar
6.8228
0.1629%
Euro
7.575
0.367%
Altın
1720.22
0.1012%
Borsa
104814.81
-0.5172%
G. Altın
377.775
0.3578%
Bitcoin
65071.11
1.5817%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  İspanyol bakan, medyanın Türkiye iddiasını yalanladı

  İspanyol bakan, medyanın Türkiye iddiasını yalanladı

  İspanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin solunum cihazlarına el koyduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
  • AA
  • 05.04.2020 - 03:58

  İspanyol bakan, medyanın Türkiye iddiasını yalanladı

  Koronavirüsle mücadele edilen İspanya'da, Türkiye hakkında yalan haberler dolaşıma sokuldu.

  Ülke medyası, Türkiye'nin İspanya'ya gidecek solunum cihazlarına el koyduğunu yazdı.

  Konuyla ilgili İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya'dan açıklama geledi.

  Bakan Laya, "Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya gönderilmesi kararını almıştır." dedi.

  "TÜRKİYE'YE KARŞI ADİL OLMAYAN SUÇLAMALAR"

  İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, "Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir." diye konuştu.

  Çavuşoğlu'ndan İspanya'daki solunum cihazı iddialarıyla ilgili açıklama ViDEO

  "İSPANYA'DAKİ ACİLİYETİ GÖREREK..."

  Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğünü aktararak, "Olan şu ki, İspanya'daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir ama İspanya'daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece bize iletmişlerdir." açıklamasında bulundu.

  Türkiye'den İspanya ve İtalya'ya korona yardımı ViDEO

  "TÜRK HÜKÜMETİ, ACİL DURUMUMUZA YANIT VERDİ"

  Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya'ya ulaşacağını kaydeden Laya, "İspanya hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da İspanya'daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi gereken tek mesaj budur." ifadelerini kullandı.

  Konuyla ilgili bir açıklama da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıklama yaptı.

  "TÜRKİYE'YE KARŞI KARALAMA BAŞLATILDI"

  CNN Türk canlı yayınına bağlanan Bakan Çavuşoğlu, "Solunum cihazlarının ihracatı, Sağlık Bakanlığı'nın izni olmadan yapılamaz. İspanyol basınında Türkiye'ye karşı ciddi bir karalama başlatıldı. Ürünlere el koyma gibi çok çirkin bir suçlama oldu. Bunlar son derece yanlış.116 tane solunum cihazının iznini verdik. Önümüzdeki günlerde İspanya'ya gidecek." dedi.

  "TÜRKİYE'NİN JESTİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

  Öte yandan Laya, Twitter hesabından da Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Dost ve müttefik Türkiye'nin jestine teşekkür ediyoruz." paylaşımında bulundu.

  İspanya'nın Castilla y La Mancha ve Navarra özerk yönetimleri, önceki haftalarda bir Türk şirketinden 3 milyon avro karşılığında 150 adet solunum cihazı satın almıştı.

  Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkede olduğu gibi Türkiye de sağlık ekipmanlarının ülkeden çıkışına kısıtlama getirmiş ve bundan dolayı bu cihazların İspanya'ya gönderilmesi süresi uzamıştı.

  Görüş Bildir