Petrol
95.84
-0.78%
Euro
18.268
0.04%
Dolar
18.0998
0.12%
Altın
1.02
-0.08%
Borsa
3046
0.00%
Bitcoin
398.861
-5.99%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz

  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz

  İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, ekonomik büyüme odaklı politikaların yerini aile dostu, çevre odaklı bir modelle değiştirmeyi planladıklarını açıkladı.
  • AA
  • 05.12.2019 - 07:56
  • Güncelleme : 05.12.2019 - 07:56

  Londra'daki Chatham House'ta konuşan 43 yaşındaki Başbakan Katrin Jakobsdottir, vatandaşın beden ve ruh sağlığını önceleyecek bu modeli "mutluluk ekonomisi" olarak tanımladı.

  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz #1

  "GELECEK NESİLLERİN DE MUTLULUĞUNU AMAÇLIYORUZ"

  Jakobsdottir, bu ekonomik modelin, gayri safi yurt içi hasıladan çok sosyal göstergeleri dikkate alacağını anlattı:

  "Kennedy'nin (ABD Başkanı) şu sözlerinin üzerinden 50 yıl geçti: 'Gayri safi milli hasıla, yaşamı değerli kılan şeyler dışarıda bırakılarak hesaplanır.' Ekonomik büyüme değerlendirilirken, bu büyümenin nasıl gerçekleştirildiğini de odaklanmalıyız. Tüm eksiklerine karşın büyüme rakamları, ekonomik başarının temel öğesi olarak değerlendiriliyor. Bizim, İskoçya'nın ve Yeni Zelanda'nın savunduğu mutluluk ekonomisi modeli ise, BM Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri çerçevesinde, bugün ve gelecek nesillerin mutluluğunu amaçlıyor.


  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz #2

  "HAYAT KALİTESİ, MUTLULUK PERSPEKTİFİNDEN DE DEĞERLENDİRİLMELİ"

  Bu ekonomik model, ortak mutluluğun sağlanması için, bir toplumun yalnızca ne kadar zengin olduğunun değil, ne kadar mutlu olduğunun da değerlendirilmesi üzerine kurulu. Hayat kalitesini, yalnızca veriler üzerinden değil, mutluluk perpektifinden de değerlendirmeliyiz. Çocuklarımız, 'Gezegeni niye kurtarmadınız?' diye sorduğunda, kapitalizmi ayakta tutmaya çalışıyorduk' demek istemiyorum."

  Katrin Jakobsdottir, ekonomiyi bu yönde geliştirecek mutluluk bütçesi üzerinde de çalışıldığını açıkladı.

  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz #3

  İZLANDA, EN MUTLU 4. ÜLKE

  Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz de mevcut ekonomik değerlendirmelerin, modern toplumları şekillendiren, iklim değişikliği etkisi, eşitsizlik gibi unsurları kapsamadığı için yetersiz kaldığı görüşünü savunuyor.

  Stiglitz, geçen ay Guardian gazetesine yazdığı yazıda, 2008 mali krizinin de "mevcut ekonomik verilendirmelerin yetersizliğini ortaya koyduğunu" savundu.

  İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir de gelişen ülkelerin, yenilenebilir enerji kullanımı yönünde atılımlar yapması gerektiğini savunuyor.

  350 bin nüfuslu ülke, 2018 yılı Dünya Mutluluk Raporu'nda Finlandiya, Norveç ve Danimarka'nın ardından 4. sırada yer aldı.

  İzlanda Başbakanı: Mutluluk ekonomisine geçiyoruz #4

  ANTİDEPRESAN, KOMŞULARDAN DAHA ÇOK KULLANILIYOR

  Ancak Jakobsdottir, her ne kadar mutluluk oranında yüksek sırada olunsa da İzlanda'nın bu komşu ülkelerden daha fazla antidepresan kullanmasını örnek gösterdi ve "Depresyonu önlemek için spor ve sanat faaliyetlerini yaygınlaştırmalıyız." dedi.

  Katrin Jakobsdottir, mutluluk ekonomisini, Yeni Zelanda lideri Jacinda Ardern ve İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon ile birlikte uluslararası kamuoyu önünde de teşvik ediyor.

  Sol görüşlü siyasetçi, merkez sağ partilerle koalisyon kurarak 2017 yılında Başbakanlık koltuğuna oturdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir