Euro
10.3987
-0.07%
Dolar
8.7087
0%
Altın
497.1
0.01%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
301.353
4.87%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Katalonya'da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı

  Katalonya'da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı

  İspanya'da merkezi hükümetin Barselona'da yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısını, "provokasyon" olarak değerlendiren Katalanların, ayrılıkçı gösterilerinde 77 kişi yaralandı, 12 kişi gözaltına alındı.
  • Haber Merkezi
  • 22.12.2018 - 09:16
  • Güncelleme : 22.12.2018 - 09:16

  Barselona'da sabaha karşı başlayan ve halen devam eden gösteriler, başta ulaşım olmak üzere yaşamı felç etti.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #1

  Katalonya'da bağımsızlık yanlısı sivil eylemlerde, şiddet olaylarıyla öne çıkan Cumhuriyeti Savunma Komitesi'nin (CDR) sosyal medya aracılığıyla yaptığı çağrılarla toplanan göstericiler, zaman zaman kentin farklı noktalarında polisle arbede yaşadı.

  Katalonya'da İspanya karşıtı gösteri VİDEO

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #2

  POLİSLERDEN DAYAK

  Eylemcilerin gösterilerine, polis müdahale etti. Çıkan olaylarda dağıtılmak istenen gruba, polis coplarla saldırdı. Çok sayıda polis, göstericileri tekme tokat döverken bir grup polis memuru da aralarına bir eylemciyi alarak defalarca, acımasızca copladı.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #3

  BARSELONA'DA HAYAT DURDU

  Göstericilerin gün içerisinde, şehrin ana yollarını trafiği kapatmasından dolayı çok sayıda kamyon yollarda kalırken, vatandaşların işlerine, çocukların da okula gitmelerinde ciddi sorunlar yaşandı.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #4

  Otobüs seferlerinde ise iptallerin olduğu açıklandı. Bazı sendikaların grevinden dolayı, Barselona ile bağlantılı bin kadar tren seferi de durduruldu.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #5

  SOKAKLARDA EYLEMLER

  Şiddete dönüşen gösterilerden zarar görme endişesiyle, kent merkezindeki dükkanlar da kepenk kapattı. Diğer yandan İspanya'daki azınlık hükümeti, Bakanlar Kurulu'nu Barselona'da yaparak diyalog mesajı verdiğini, Katalonya'daki siyasi sorunu çözmek için "kanal açmak istediğini" savundu.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #6

  İçişleri Bakanlığı ve Katalonya yerel yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda, çıkan olaylarda şimdiye kadar 35'i Katalonya yerel polisi olmak üzere 77 kişinin yaralandığı, sağlık durumu ciddi kimsenin bulunmadığı bildirildi. Ayrıca 12 göstericinin de gözaltına alındığı duyuruldu. Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasını isteyen göstericilerin eylemleri, Barselona sokaklarında devam ediyor.

  Katalonya da İspanya karşıtı gösteri: 77 yaralı #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir