Petrol
96.21
-0.39%
Euro
18.2223
-0.21%
Dolar
18.0843
0.03%
Altın
1.018
-0.29%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.487
-1.66%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Polonya'yı AB'den çıkarabilecek yasa protesto edildi

  Polonya'da iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi tarafından hazırlanan ve parlamentoda kabul edilen yargı sistemine yönelik düzenlemeleri içeren yasa, başkent Varşova'da protesto edildi.
  • AA
  • 12.01.2020 - 01:43
  Polonya'yı AB'den çıkarabilecek yasa protesto edildi

  Başkentteki Polonya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan göstericiler, hukukun bağımsızlığının korunması için sessiz protesto düzenledi.

  "Siyasi faaliyet yürüten hakimlerin cezalandırılması" ve "Yüksek Mahkeme başkanının seçilme sürecinin değiştirilmesi" gibi düzenlemeleri içeren yasayı protesto etmek için düzenlenen gösteriye, çok sayıda Polonyalı hakim ve savcının yanı sıra Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden de hukukçular katıldı.

  Polonya yı AB den çıkarabilecek yasa protesto edildi #1

  POLONYA İLE AB'Yİ KARŞI KARŞIYA GETİREN YASA

  Varşova ve Brüksel arasında gerginliğe yol açan yasaya ilişkin Polonya Yüksek Mahkemesi, hakimlerin bağımsızlığını ciddi anlamda tehdit eden tasarının hükümetle hemfikir olmayan hakimlerin görevden uzaklaştırılmasına neden olabileceğini belirtmiş, tasarının yasalaşması halinde ülkenin AB'den çıkmasının gerekebileceği uyarısında bulunmuştu.

  Polonya yı AB den çıkarabilecek yasa protesto edildi #2

  Polonya Anayasa Mahkemesi Sözcüsü Michal Laskowski de ülke basınına yaptığı açıklamada, "PiS'in tasarısı birçok açıdan Polonya Anayasası'nı ihlal ediyor. Tasarının kabulü uluslararası alanda çok kötü sonuçlar doğurabilir." demişti.

  Polonya yı AB den çıkarabilecek yasa protesto edildi #3

  Avrupa Halk Partisi Başkanı Donald Tusk ise PiS'e karşı sert tutum sergilenmesi gerektiğini belirterek, Polonyalılara eylem yapmaları çağrısında bulunmuştu.

  Ancak bütün tepkilere rağmen geri adım atmayan iktidardaki PİS, 20 Aralık'ta yasayı 233 evet oyuyla meclisten geçirmeyi başarmıştı.

  Polonya yı AB den çıkarabilecek yasa protesto edildi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir