Dolar
7.2415
0.1784%
Euro
8.5311
-0.9439%
Altın
2027.52
-1.7307%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
473.059
-1.3284%
Bitcoin
84452.54
-1.2966%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Rusya'dan nükleer silahlarla ilgili kritik karar

  Rusya, kendisine ve müttefiklerine karşı nükleer silah veya kitle imha silahı kullanılması durumunda, komşu ülkelerde askeri faaliyetlerin artması halinde nükleer silahlarına başvuracak.
  • AA
  • 03.06.2020 - 07:55
  Rusya'dan nükleer silahlarla ilgili kritik karar

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer caydırıcılık alanında devlet politikasına ilişkin belgeyi imzaladı.

  Savunma alanında stratejik planlama niteliği taşıyan belgede, Rusya'nın nükleer silahları caydırıcı unsur olarak, zorunlu hallerde tedbir olarak kullanmayı öngördüğü belirtildi.

  RUSYA VE MÜTTEFİKLERİNE KİTLE İMHA SİLAHI KULLANILIRSA

  Nükleer caydırıcılık alanındaki politikanın savunma özelliği taşıdığı aktarılan belgede, Rusya'nın hangi durumlarda nükleer silah kullanacağı belirlendi.

  Belgede, "Rusya, kendisine veya müttefiklerine karşı nükleer silah veya diğer kitle imha silahları kullanılıyorsa nükleer silahları kullanmaya hazır olacak. Ayrıca, Rusya’ya karşı devletin varlığını tehdit edecek konvansiyonel saldırı halinde nükleer silahla cevap verilecek." ifadesi yer aldı.

  Rusya dan nükleer silahlarla ilgili kritik karar #1

  KOMŞU TOPRAKLARDA ASKERİ FAALİYET ARTARSA

  Rusya topraklarına veya müttefiklerine balistik füzelerle saldırı başlatılması ve düşmanların nükleer veya diğer kitle imha silahlarını kullanması hakkında kesin bilgilerin alınması halinde nükleer silahın kullanılacağı aktarılan belgede, nükleer silah sahibi güçlerin Rusya ve müttefiklerine komşu topraklarda faaliyetlerini artırması halinde Rusya’nın nükleer caydırıcılığa başvurabileceği kaydedildi.

  Rusya dan nükleer silahlarla ilgili kritik karar #2

  POTANSİYEL DÜŞMAN EYLEMLERİ

  Düşmanın kritik önemde kamuya ait veya askeri tesislere müdahalesi halinde Rusya’nın nükleer silahları kullanmaya hazır olacağı ifade edilen belgede, Rusya’nın nükleer caydırıcılık eylemleri çerçevesinde hipersonik ve lazer silahlarının konuşlanmasını, füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırılarını potansiyel bir düşman eylemi olarak göreceği aktarıldı.

  UZAYA FÜZE YERLEŞTİRMEK DE TEHDİT UNSURU

  Belgede, Rusya’ya tehdit içeren askeri unsurlar arasında uzayda füze savunma sistemleri oluşturulması ve yerleştirilmesinin de bulunduğuna dikkat çekildi.

  Belgede ayrıca, Rusya Devlet Başkanı'nın gerektiğinde diğer ülkelerin askeri-siyasi yönetimlerine ve uluslararası kuruluşlara nükleer silah kullanmaya ülkenin hazır olduğuna, karar aldığına ve kullandığına dair bilgi vereceği kaydedildi.

  Görüş Bildir