Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Avrupalı liderler Komisyon için uzlaşı arayışında

  Avrupalı liderler Komisyon için uzlaşı arayışında

  İsveç, Almanya, İngiltere ve Hollanda'nın liderleri, AB'de yapılacak reformlar konusunda uzlaşı sağlama amacıyla Stockholm'de bir araya geldi.
  • 10.06.2014 - 17:06
  Avrupalı liderler Komisyon için uzlaşı arayışında

  Avrupalı liderler Komisyon için uzlaşı arayışında #1

  Tekne turuna çıkan dört liderin resmi olmayan toplantının gündeminde "Avrupa Komisyonu'na kimin başkanlık edeceği" sorusu yer aldı.

  OBAMA DİNLEMESİN DİYE

  Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dünya liderlerini dinlediği ortaya çıkmış, Avrupa'dan bu duruma büyük tepki gelmişti. Liderlerin tekneyle açılması hakkında "Obama dinlemesin diye" yorumları yapıldı.

  Avrupalı liderler Komisyon için uzlaşı arayışında #2

  CAMERON-MERKEL ÇEKİŞMESİ

  İngiltere Başbakanı David Cameron'un, Lüksemburg'un eski Başbakanı Jean-Claude Juncker'ın başkanlığına engel olmak için liderleri kendi tarafına çekmeye çalışması bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Juncker'ı desteklediğini açıkça dile getirmişti.

  SANDIKTAN BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

  Avrupa Komisyonu lideri geleneksel olarak AB liderleri tarafından seçilir fakat yeni kurallar, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde edilen sonuçların da "hesaba katılmasını" zorunlu kılıyor.

  Junkcker'ın da üyesi olduğu Avrupa Parlamentosu'nun en büyük merkez sağ partisi EPP (Avrupa Halk Partisi) Mayıs ayındaki seçimlerde sandıktan birinci parti çıkmış ve parlamentoda en çok sandalyeye sahip olan parti olmuştu.

  AB LİDERLERİ ADAY BELİRLEYECEK

  Gözlemciler ise "Juncker'ın da ve diğer adayların da çoğunluğu elde edemediği" görüşünde. Aralarında Cameron'un da bulunduğu bazı AB liderleri, başkanlık için bir aday belirlenmeden önce Komisyon'un önceliklerinin yeniden tanımlanması gerektiğinde ısrarcı.

   

  İNGİLTERE'DEKİ TÜM PARTİLER JUNCKER'E KARŞI

  EPP'nin desteğini alan Juncker'ın adaylığına İngiltere, İsveç ve Hollanda ise karşı kampanya yürütüyor. David Cameron, 'İngiltere'deki tüm büyük siyasi partilerin' Juncker'ın başkanlığına karşı olduğunu ifade etti.

  LİDERLER VE KOMİSYONUN İKTİDAR MÜCADELESİ

  Reuters haber ajansına göre Cameron konuyla ilgili İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la telefonda da konuştu. BBC'nin Harpsund'dan bildiren muhabiri Ben Wright, AB liderleri ve Avrupa Komisyonu arasında iktidar mücadelesi olabileceğine dikkat çekiyor.

  KOMİSYON BAŞKANINI AB LİDERLERİ SEÇMELİ

  Cameron, Avrupa Komisyonu başkanına, Parlamento'nun değil AB liderlerinin karar vermesi gerektiğini söyledi. İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt de Avrupa Parlamentosu'nun daha güçlü bir aktör olarak öne çıkmasına karşı çıktığını ifade etti.

  Görüş Bildir