Petrol
105.8
5.07%
Euro
17.6062
0.33%
Dolar
17.2971
0.47%
Altın
968.03
0.55%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
363.573
4.08%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Avrupalı sendikalardan Brüksel'de protesto

  AB liderlerinin yarınki zirvesi öncesinde Avrupalı sendikalar Brüksel'de kemer sıkma önlemlerini protesto etti.
  • 29.02.2012 - 18:42
  Avrupalı sendikalardan Brüksel'de protesto

  Avrupalı sendikalardan Brüksel de protesto #1

  Zirvenin düzenleneceği AB Konseyi binasının önünde toplanan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun yüzlerce üyesi, krizle mücadelede vergileri artırmak ve işçi çıkarmak gibi önlemler yerine bankalara mali işlemler vergisi getirilmesini, vergi kaçağının önlenmesini ve borç kriziyle mücadelede için ortak tahvil çıkarılmasını talep etti.

  KEMER SIKMA İŞE YARAMIYOR

  Avrupa Sendikacılar Konfederasyon Başkanı Bernadette Segol, ''Kemer sıkma önlemleri işe yaramıyor ama alternatifler var. Avrupa artık istihdam ve sosyal adalet için çalışmalıdır'' dedi.

  Sendika temsilcileriyle görüşen AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, krizle mücadelede yükün daha adil paylaştırılması gerektiğini kabul ederek, banka ve finans kuruluşlarına mali işlemler vergisi getirilmesi çağrısına destek verdi.

  REFORM YAPMALIYIZ

  Barroso, vergilerin çok artırılması halinde Avrupalı şirketlerin küresel rekabette zorlanacağını, sosyal harcamalarda kesintiye gidilmesi halinde ise yoksulluğun artacağını belirterek, ''Bu dengeyi tutturmak zor. Sosyal modelimizi sürdürmemiz gerekiyor ama aynı zamanda reform yapmalıyız'' dedi.

  Sayıları bini aşan Belçikalı işçiler de Avrupa Sendikacılar Konfederasyonu'na destek için Merkez Bankası binası önünde eylem yaptı.

  YENİ ANLAŞMALAR İMZALANACAK

  AB liderlerinin yarın başlayacak 2 günlük zirvesinde İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nin katılmayacağını açıkladığı, bütçe disiplinini güçlendirecek yeni hükümetlerarası anlaşmanın imzalanması bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir