Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.864
-1.03%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Avrupalıları Avrupa'dan atmak isteyen adam

  Avrupalıları Avrupa'dan atmak isteyen adam

  Wilders bu kez Avrupalıları Hollanda'dan atmak istiyor
  • 12.02.2012 - 17:10

  Avrupalıları Avrupa dan atmak isteyen adam #1

  Hollanda'da yıllardır 'Müslümanları geri gönderelim' kampanyaları yürüten Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) Orta ve Doğu Avrupalıları da hedef alınca AB'nin sert tepkisiyle karşılaştı.

  Irkçı partinin geçen hafta açtığı bir internetsitesinde, halktan Hollanda'daki Orta ve Doğu Avrupalı göçmenlerden şikayetlerini bildirmeleri istendi. Partiye ait internet sitesinde "Orta ve Doğu Avrupalılar nedeniyle bir sorunla karşılaştınız mı? İşlerinizi Polonyalılara, Bulgarlara ya da Rumenlere kaptırdınız mı? Onları geri göndersek daha iyi olur mu?" gibi sorular yöneltildi.

  AVRUPA'NIN ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞIYLA ÇELİŞİYOR

  Avrupa Parlamentosu'nun en büyük siyasi grubu Hristiyan Demokratlar, ırkçı partinin bu girişimini kınayarak söz konusu internet sitesinin "Doğrudan bir grup halkı hedef alması ve onlara nefreti beslemesi nedeniyle Avrupa'nın özgürlük anlayışıyla bütünüyle çeliştiğini" belirtti.

  HOLLANDA AVRUPALI GÖÇMENLERİYLE GURUR DUYMALI

  Hristiyan Demokrat gruptan yapılan açıklamada, "II. Dünya Savaşı'nda Hollanda'yı özgürleştirmek için birçok Polonyalı asker hayatını kaybetti. Polonyalı göçmenler Hollanda'da çalışıyor, vergi veriyor ve ülke ekonomisine değerli bir katkı yapıyor. Hollanda, Orta ve Doğu Avrupalı göçmenleriyle gurur duymalıdır" denildi.

  Açıklamada, tüm 27 üyeden AB vatandaşlarının Birliğin her bir yanında kendilerini evinde hissetmeleri gerektiği kaydedilerek "Sorunlar günah keçisi aranarak değil, diyalogla çözülmelidir" vurgusu yapıldı.

  AB Komisyonu'nun adalet ve temel haklardan sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding de ırkçı partinin açtığı internetsitesinin AB değerlerine bütünüyle aykırı olduğunu ve "açıktan hoşgörüsüzlük çağrısı yaptığını" ifade ederek, "Avrupa'da özgürlüğü destekliyoruz. Vatandaşlarının istedikleri yere yerleşebildikleri, çalışabildikleri ve eğitim alabildikleri açık bir kıtayı destekliyoruz. Sorunlarımızı vatandaşlarımıza masallar anlatarak değil, daha fazla dayanışmayla çözüyoruz" dedi.

  'AVRUPA DEFOLSUN'

  Brüksel'den gelen tepkilere "Avrupa defolsun" cevabını veren Wilders, internet sitelerinin büyük ilgi uyandırdığını ve göçmenlerle ilgili şu ana dek 30 binin üzerinde şikayet aldıklarını söyledi.

  Hollanda'daki Wilders destekli azınlık hükümetinin Başbakanı Mark Rutte de internet sitesiyle ilgili sorular karşısında farklı siyasi partilerin tutumları hakkında yorum yapmayacağını belirtmekle yetiniyor.

  Öte yandan AB'nin, Özgürlükler Partisi'nin Avrupa değerleriyle çeliştiğini ancak Orta ve Doğu Avrupalılar hedef haline geldiğinde anlamış olması dikkati çekiyor. AB, Türkleri ve Faslıları kıta dışına tekmelenen koyunlar olarak resmeden afişler kullanan Belçikalı ırkçı parti Flaman Menfaatine tepki göstermemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir