Euro
11.1889
0.98%
Dolar
9.6192
1.25%
Altın
552.76
1.38%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.049
-1.88%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Avustralya: Denizaltı kararında Fransa'ya karşı açık ve dürüst olduk

  Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, Fransa ile yaptıkları denizaltı sözleşmesinin iptali konusunda kendilerini bilgilendirdiklerini belirtti.
  • AA & Ensonhaber
  • 20.09.2021 - 01:34
  Avustralya: Denizaltı kararında Fransa'ya karşı açık ve dürüst olduk

  Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, ülkesinin Fransız Naval Grubu ile 2016 yılında yapılan 90 milyar dolarlık geleneksel denizaltı filosu inşa etme projesini sona erdirmelerine, Fransa’nın verdiği tepkiyle ilgili Avustralya Sky News’e açıklama yaptı.

  "BAŞTAN BERİ AÇIK VE DÜRÜSTTÜK"

  Fransızların neden üzgün olduğunu anladığını ancak Avustralya'nın aldığı iptal kararının, Fransa için sürpriz olmaması gerektiğini vurgulayan Dutton, anlaşmayla ilgili "Baştan beri açık ve dürüst olduk." dedi.

  "NÜKLEER ENERJİLİ DENİZALTI, EN İYİ TERCİHTİ"

  Dutton, "Bir inceleme yaptık zira birkaç yıldır sözleşme konusunda endişeliydik. İnceleme, bize çok açık bir şekilde nükleer enerjili denizaltının Avustralya'yı güvende tutmak için en iyi seçenek olduğunu gösterdi, aldığımız karar da bu." diye konuştu.

  Avustralya: Denizaltı kararında Fransa ya karşı açık ve dürüst olduk #1

  FRANSA, AVUSTRALYA'YI İHANETLE SUÇLADI

  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Avustralya'nın anlaşmayla ilgili iptal planlarını Paris'e, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un, 16 Eylül'de ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile sanal ortamda açıklama yapmasından bir saat önce anlattığını söylemişti.

  Avustralya: Denizaltı kararında Fransa ya karşı açık ve dürüst olduk #2

  Anlaşmanın iptalini "ihanet" olarak değerlendiren ve "sırtımızdan vurulduk" diyen Le Drian, France 2'ye yaptığı açıklamada "Gerçek bir ittifakta birbirinizle konuşursunuz, bir şeyleri saklamazsınız, karşı tarafa saygı duyarsınız ve bu yüzden bu, gerçek bir krizdir." ifadelerini kullanmıştı.

  FRANSA, AVUSTRALYA VE ABD BÜYÜKELÇİLERİNİ GERİ ÇAĞIRMIŞTI

  Avustralya’nın, ABD ve İngiliz teknolojisiyle en az sekiz nükleer enerjili denizaltı inşa etme planını açıklayarak Fransız Naval Grubu ile 2016’da yaptığı 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 66 milyar ABD doları) tutarındaki geleneksel denizaltı filosu inşasından vazgeçmesine sert tepki veren Fransa, Canberra Büyükelçisini istişarede bulunmak üzere geri çağırmıştı.

  Avustralya: Denizaltı kararında Fransa ya karşı açık ve dürüst olduk #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir