Euro
8.9758
-0.03%
Dolar
7.4099
-0.05%
Altın
437.99
-0.22%
Borsa
1.467
0%
Bitcoin
230.725
-1.61%
2ºC
İstanbul
Bulutlu 2 C

  Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu

  Yarınki duruşmada tutuklanması beklenen Papa'nın adamı, 8 yıla kadar ceza alabilir.
  • Haber Merkezi
  • 26.02.2019 - 08:08
  Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu

  Avustralya’nın Melbourne kentinde 1996 ile 2001 yılları arasında başpiskopos olarak görev yapan 77 yaşındaki Kardinal George Pell’in, iki erkek çocuğa cinsel taciz suçlamasıyla yargılandığı davada, jürinin kararı belli oldu.

  13 YAŞINDA İKİ ERKEK ÇOCUK

  Jüri, Vatikan’ın 3 numaralı ismi olan Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde, o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar verdi.

  Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu #1

  5 TACİZDEN SUÇLU BULUNDU

  Yaklaşık 3.5 günlük düşünme süresinin ardından kararı açıklayan 8 erkek ve 4 kadından oluşan jüri üyelerinin tamamının, Pell’in 5 tacizden suçlu olduğuna kanaat getirdikleri bildirildi.

  Medyada yer alan taciz ve tecavüz ifadeleri, mağdurlardan birinin 2015 yılında önce polise, ardından da mahkemeye anlattıklarına dayanıyor. Hayatını kaybeden diğer mağdurun ise ne zaman ve neden vefat ettiği konusunda bilgi bulunmuyor.

  KARDİNAL YARINKİ DURUŞMADA TUTUKLANABİLİR

  Kefaletle serbest kalan ve tutuksuz yargılanan Pell’in, yarın Melbourne’de hakim karşısına çıkması bekleniyor. Jürinin kararının ardından tutuklanması beklenen Kardinal Pell’in alacağı ceza, yaklaşık iki hafta sonra yapılması öngörülen duruşmada belli olacak.

  Avustralya Kardinali cinsel tacizden suçlu bulundu #2

  Avustralya yasalarını göre cinsel taciz davalarında suçlu bulunanlar, 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

  KARDİNAL SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

  Jüri tarafından suçlu bulunmasına karşın hakkındaki suçlamaları reddeden Pell, masum olduğunu ifade etti. Yarınki mahkemeden çıkacak karara itiraz edeceklerini açıklayan Pell’in avukatları ise davayı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.

  Avustralya’da çocuklara yönelik cinsel istismarları araştırmak için 2012 yılında kurulan Kraliyet Komisyonu, beş yıllık araştırmanın ardından 2017 yılında yayınladığı raporunda, kiliseler, okullar ve devlet kurumlarında on binlerce çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya çıkarmıştı. Komisyon, benzer vakaların tekrarlanmaması için yetkililere tavsiyelerde bulunmuştu.

  Avustralya Katolik Piskopos Konferansı Başkanı Başpiskopos Denis Hart, mağdurlardan özür dileyerek, tavsiyeleri dikkate alacaklarını ve piskoposların evlenme yasağı konusundaki öneriyi Vatikan'a ileteceklerini kaydetmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir