Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.322
0.80%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C

  Avustralya'da ağaca tırmanan levrek paniği

  Avustralya'da rastlanan "tırmanan levrek" cinsi balık, bölge halkının kabusu oldu.
  • 02.06.2015 - 11:40
  Avustralya'da ağaca tırmanan levrek paniği

  Avustralya da ağaca tırmanan levrek paniği #1

  Ağaca tırmanabilen, karada nefes alabilen ve diğer canlıları öldüren balık, bölgedeki doğal yaşamı tehdit ediyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu tür, solungaçlarının etrafındaki yüzgeçlerini kullanarak ağaçlara tırmanabiliyor, karada ilerleyebiliyor ve kendisini öldürmek isteyen düşmanlarının boğazına takılarak onları öldürebiliyor.

  Karada da nefes almak için bir organa sahip olan bu tür, bir çamur birikintisi içinde bile günlerce hayatta kalabiliyor. Bölgedeki diğer balıkları ve kuşları tehdit eden “tırmanan levrek” için bölge yetkilileri de uyarılarda bulunuyor.

  Ağaca tırmanan levrek İZLE

  "GÖRÜRSENİZ, KIYIYA GETİRMEYİN"

  DailyMail'in haberine göre, “Tırmanan levrek” popülasyonunun artmasından korkan yetkililer, balıkçıların ve gezginlerin bu balığı görmeleri halinde kesinlikle kıyıya getirmemeleri yönünde uyarılarda bulundu. Yetkililer ayrıca bu türün kolaylıkla bir tekneye tırmanabileceğini, bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini de belirtti.

  Avustralya Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı, Papua Yeni Gine'den bölgeye geldiği düşünülen “tırmanan levrek” türünün, yapılan araştırmalara göre şimdilik sadece Boigu ve Saibai adalarında görüldüğünü açıkladı. Bakanlık, bu türün bölge sularındaki doğal yaşam popülasyonununda azalma, dağılma gibi olumsuz etkilerini olabileceğini de ifade ediyor.Genellikle 10-23 santimetre aralığında ebatlara sahip olan “tırmanan levrekler”in, 25 santimetreye kadar büyüdükleri de görülebiliyor.

  Avustralya da ağaca tırmanan levrek paniği #2


  Görüş Bildir