Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
481.150
3.87%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Avustralya’da son 30 yılın en büyük yangını çıktı İZLE

  Avustralya’nın Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde çıkan yangında binlerce hektar kül oldu. 300’den fazla yangının çıktığı bölgede söndürme çalışmaları 30 saati aşkındır devam ediyor.
  • 03.01.2015 - 12:06
  Avustralya’da son 30 yılın en büyük yangını çıktı İZLE

  Avustralya’da son 30 yılın en büyük yangını çıktı İZLE #1

  Avustralya'nın Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte çıkan yangınlar kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Güney Avustralya'nın Sampson bölgesinde tehlikeli bir şekilde devam eden yangınlardan dolayı, bölgede yaşayanlardan bir an önce bölgeyi boşaltmaları istendi. Ülke Yangın Servisi (CFS) Sözcüsü Rob Sandford, 1983 yılında meydana gelen ve "Ash Wednesday" (Kül Çarşamba) olarak adlandırılan yangından bu yana en büyük yangınla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

  Avustralya’da son 30 yılın en büyük yangını çıktı İZLE

  OLAĞANÜSTÜ TEHLİKELİ

  Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu Victoria eyaletinde ise 300’den fazla yangın çıktı. Eyaletin Güney Avustralya sınırına yakın kenti Ararat'ta 5 bin hektarlık boş alanda yangınlar devam ediyor. Victoria itfaiyesinin web sayfasından yapılan açıklamaya göre, Moyston kasabası yakınlarındaki boş otluk alanda kontrolsüz devam eden yangını kontrol altına alma çabaları, karadan ve havadan aralıksız devam ediyor. Ayrıca itfaiye yetkilileri 63 uçağın da şartlara göre müdahaleye hazır bekletildiğini açıkladı. Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill eyaletteki yangınları "olağanüstü tehlikeli" olarak tanımlarken, Victoria Başbakanı Daniel Andrews, eyaletteki yangınlarla 320 itfaiye görevlisinin 30 saati aşkın bir süredir mücadele ettiğini söyledi. Andrews, durumu "çok zor" diye değerlendirdi.

  Avustralya’da son 30 yılın en büyük yangını çıktı İZLE #2

  "KÜL ÇARŞAMBASI"NDAN KORKULUYOR

  Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinde 16 Şubat 1983'te meydana gelen ve 75 kişinin ölümü, 2 bin 676 kişinin yaralanması, binlerce evin yok olması ve milyonlarca dolarlık maddi hasar ile sonuçlanan yangın faciasına benzer bir felaketin yeniden yaşanmasından korkuluyor. Ash Wednesday (Kül Çarşamba) diye Avustralya tarihine geçen yangında, rüzgârın etkisiyle oluşan küller iki eyaletin kent merkezlerine kadar gelmişti. Külle kaplanan bölgelerde uzun süre temizlik çalışması yapılmış ve bu olayın yaşandığı tarih "Kül Çarşamba" olarak Avustralya tarihine geçmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir