Petrol
77.68
0.36%
Euro
19.5989
0.06%
Dolar
18.6393
0.03%
Altın
1.068
-0.21%
Borsa
4827
0.00%
Bitcoin
318.921
-1.04%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Azerbaycan: Ermenistan'la normalleşmeye hazırız

  Dışişleri Bakanı Bayramov, Erivan'a gönderdiği mesajda, ilişkileri saygı temelinde normalleştirmeye hazır olduklarını söyledi.
  • AA
  • 14.10.2021 - 15:46
  • Güncelleme : 14.10.2021 - 16:16
  Azerbaycan: Ermenistan'la normalleşmeye hazırız

  Bakü yönetimi, Ermenistan ile ilişkiler konusunda açıklama yaptı.

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan ile ilişkilerini uluslararası hukuk ve diğer bazı ilkeler temelinde normalleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

  Bayramov, Belarus'un başkenti Minsk'te Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

  "AZERBAYCAN, 30 YILLIK İŞGALE SON VERDİ"

  Toplantıda, Karabağ Savaşı'ndan bahseden Bayramov, Azerbaycan'ın 30 yıllık işgale son vererek toprak bütünlüğünü sağladığını belirtti.

  Bayramov, Ermenistan'ın işgal döneminde Azerbaycan'a ait tarihi, dini ve kültürel anıtları tahrip ettiğini belirterek artık sorunun geride kaldığını, şimdi başlıca amaçlarının kurtarılan toprakların imarı ve mültecilerin geri dönüşünün sağlanması olduğunu ifade etti.

  ERMENİSTAN'A NORMALLEŞME MESAJI

  İşgalden kurtarılan bölgelerde Azerbaycan'ın hayata geçirdiği imar faaliyetlerine değinen Bayramov, "Zorluklara rağmen Azerbaycan, Ermenistan ile ilişkilerini, uluslararası hukuk ilkeleri, özellikle egemenlik, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığına saygı temelinde normalleştirmeye hazırdır." dedi.

  Azerbaycan: Ermenistan la normalleşmeye hazırız #1

  BAYRAMOV, RUS MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

  Bayramov, Minsk temasları kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlar, ikili ilişkileri ve Rusya ile Azerbaycan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılı dolayısıyla hayata geçirilecek etkinlikleri müzakere etti.

  Bayramov ve Lavrov, 10 Kasım 2020'de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan üçlü bildirinin tam uygulanmasını ve bölgesel konuları da konuştu.


  Görüş Bildir