Petrol
93.28
-0.10%
Euro
18.4553
0.50%
Dolar
18.5809
-0.25%
Altın
1.029
0.38%
Borsa
3520
1.02%
Bitcoin
378.453
-0.07%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Azerbaycan’daki dini liderlerden Ermenistan'ın tahribatlarına ilişkin ortak bildiri

  Azerbaycan'daki dini mezheplerin liderlerinin yayınladığı ortak bildiride, Karabağ’da şimdiye kadar Ermenistan tarafından 63 cami ve birçok kiliseye zarar verildiği vurgulandı.
  • DHA
  • 24.11.2020 - 15:41
  Azerbaycan’daki dini liderlerden Ermenistan'ın tahribatlarına ilişkin ortak bildiri

  İşgalden kurtarılan Dağlık Karabağ'daki bir çok ibadethanenin tahrip edilmesine ilişkin Bakü'deki dini mezheplerin liderleri, ortak bildiri yayınladı.

  Ortak bildiride, Karabağ’da şimdiye kadar Ermenistan tarafından 67 camiden 63'nün yok edildiği, ve birçok kilisenin de zarar gördüğü ifade edildi.

  Dini liderler ortak yayınladıkları bildiride “Azerbaycan'daki Müslüman, Ortodoks, Arnavut ve Yahudi mezheplerinin liderleri olarak, inananların iradesini ifade ediyor ve yabancı devlet ve hükümet başkanlarına, uluslararası kuruluşların başkanlarına, dini liderlere ve dünya toplumuna sesleniyoruz” ifadeleri yer aldı.

  "ÖLENLER ARASINDA HIRİSTİYAN VE YAHUDİLER DE VAR"

  Ermenistan’ın, Şuşa'daki Gregoryen Ortodoks Kilisesi, diğer bölgelerdeki Arnavut-Udi tapınakları ve Hocavend Ortodoks Kilisesi'nin tamamen yıkıldığı ifade edildi.

  Bildiride Azerbaycan toprak bütünlüğü için hayatını kaybedenler arasında Müslümanların yanı sıra Hıristiyanlar ve Yahudilerin de olduğuna dikkat çekildi.

  cami

  AZERBAYCAN LİDERİ ALİYEV’E DESTEK

  Dini liderler, Azerbaycan'ın tarihi boyunca refah içinde yaşamış ve dini törenlerini özgürce yerine getirmiş olan Ortodoks, Katolik, Dağ Yahudileri, Arnavut-Udi Hristiyan, Aşkenaz-Avrupalı Yahudiler ve diğer dini toplulukların liderleri olarak Azerbaycan'ın bu barışçıl politikasını ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, uzun yıllardır barışçıl bir politikasını desteklediklerini ifade etti.

  cami


  Görüş Bildir