Azerbaycan'dan İran'a yanıt

Azerbaycan'dan İran'a yanıt

İki komşu ülke arasında yaşanan olaylara ilişkin basına açıklama yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev, İran'ın, Bakü büyükelçisini istişare amacıyla geri çektiğini ve bu konuda Azerbaycan'ın Tahran büyükelçiliğini bilgilendirdiğini kaydetti.

"İRAN'A SAYGI DUYUYORUZ ANCAK.."

Azerbaycan'ın komşularıyla ilgili net bir politika sergilediğini bildiren Abdullayev, ''Azerbaycan komşularına, özellikle de İran'a saygı duymaktadır. Azerbaycan, İran'ın içişlerine karışmıyor. İran'dan da aynı davranışı bekliyoruz. Azerbaycan'ın dış politikası halkın iradesi ve ulusal çıkarlar doğrultusunda belirlenmektedir. Azerbaycan dışa açık, kalkınmış ve çağdaş bir ülke olmak istiyor'' diye konuştu.

EUROVİSİON VE EŞCİNSEL YÜRÜŞÜ

İran'da, Azerbaycan Büyükelçiliği önünde, Azerbaycan'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı protesto etmek amacıyla yapılan gösterilere değinen Abdullayev, ''İran'da düzenlenen yapay gösterilerde Müslüman bir ülkede böyle bir yarışmanın düzenlenemeyeceği belirtildi ve bizim bu yarışmadan vazgeçmemiz istendi. Ayrıca Bakü'de eşcinsellerin yürüyüşü olacağı konusunda asılsız bir iddia ortaya atıldı. Azerbaycan hükümeti bu bilgiyi tekzip etti. İslam aleminin parçası olan bir ülke neden çağdaş dünyanın da bir parçası olmasın'' dedi.

İRAN'ıN ELİNDEKİ AZERİ ŞAİRLER

Abdullayev, İran istihbaratının alıkoyduğu 2 Azeri genç şairin durumuna ilişkin de bu konunun bakanlığın gündeminde olduğunu, İran'ın yetkili kurumlarıyla devamlı görüşüldüğünü söyledi.

''Maalesef, İran tarafından konuyla ilgili net bir bilgi alamadık. İki vatandaşımızın kim tarafından alıkonulduğu, nereye götürüldükleri ve nasıl oldukları konusunda bilgi sahibi değiliz. İki gencimizin kısa sürede vatana döneceklerini umuyorum'' ifadelerini kullanan Abdullayev, kamuoyunun rahatsız olduğu bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Bir şiir yarışması için İran'a giden 2 genç şair Şehriyar del Gerani (Hacızade) ve Ferit Hüseyin, 2 Mayıs'ta Tebriz'de sivil giyimli şahıslar tarafından alıkonulmuştu.